1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırspor'da 70'li Yıllar Geri Gelirmi?
Diyarbakırspor'da 70'li Yıllar Geri Gelirmi?

Diyarbakırspor'da 70'li Yıllar Geri Gelirmi?

70'li yıllar;Diyarbakırspor tarihinin en başarılı dönemleridir.Biraz geriye pas yaparsak; o yılları irdeleyip bugünlerimizin muhasebesini yapmak istiyorum.

A+A-

 1968 yılında, Nejat Cemiloğlu ve arkadaşları, dönemin amatör takımlarından Yıldız Gençlikspor, Ayspor, Dicle Gençlikspor, Karacadağspor ve Ülküspor yöneticileri ile görüşürler.

profesyonel lige katılmak istediklerini anlatırlar. Yıldız Gençlikspor ile Dicle Gençlikspor yöneticilerinden olumlu yanıt alırlar. Ayspor, Ülküspor ve Karacadağspor kulüplerinden o günkü şartlarda olumlu yanıt alamazlar.

Uzun görüşmelerin ardından Yıldız Gençlikspor ile Dicle Gençlikspor'un birleşmesine karar verilir. Diyarbakırspor, 1968 yılının ilk aylarında kurulma aşamasına gelir ve 24 Haziran 1968 yılında ise resmen kurulmuş olur.

1968 yılında Kulübün başkanlığına dönemin Belediye Başkanı Nejat Cemiloğlu seçilirken, yönetim kurulu ise şu isimlerden oluşur Hacı Abdurahman Özbek, Nazmi Çakın, Şahap Bozacı, Nuri Akçam, Bedrettin Köprülü ve Erdoğan Vursavaş.

1968-1980 dönemi;

 1968-1969 sezonu 3. lig kırmızı grupta mücadele eden Diyarbakırspor, 26 maçta 27 puan toplayarak, ligi 7. sırada tamamlama başarısı gösterir.

1969-1970 sezonunda yine 3. lig kırmızı grupta yer alan Diyarbakırspor'umuz 40 maçta 46 puan toplar ve ligi 5. sırada tamamlar.

1970-1971 sezonunda 3. lig mavi grupta yer alır. oynadığı 28 maçta 36 puan toplayarak, ligi 3. sırada tamamlıyor Diyarbakırspor'umuz.

1971-1972 sezonunda yine 3. lig mavi grupta yer alan Diyarbakırspor 28 maçta 39 puanla ligi 4'üncü tamamlar. Nejat Cemiloğlu 5 yıl aradan sonra şerefle yürüttüğü Klüp başkanlığını bırakır.

1972-73 sezonunda Başkanlığa Abdurrahman Özbek, ikinci başkanlığa ise Çelebi Eser getirilir. Diyarbakırspor, oynadığı 24 maçta 25 puan toplayarak, ligi ikinci sırada tamamlar,başarının ayak sesleri gelmeye başlamıştır artık.

1973-1974 sezonunda Diyarbakırspor için hedef büyür. Çelebi Eser Başkanlığında yeni bir yönetim ile yeni bir kadro oluşturulur. takımın başına Teknik Direktör olarak Atilla Bilgin getirilir. Ayhan, Gazanfer, Kaleci Kahraman, Gaffur, Turgay, Ali ve Vehbi gibi ileriki yıllarda isimleri takımla birlikte efsaneleşecek isimler transfer edilir.,fakat Diyarbakırspor, o sezon oynadığı 40 maçta 17 galibiyet, 16 beraberlik ve 7 mağlubiyet alıyor, 50 puan toplayan takımımız maalesef 4. sırada tamamlıyordu.

Herkeste bir hayal kırkılığı yaşanmış beklentilerin ötesinde başarısız bir sezon geçirilmiştir.

1974-1975 sezonu Çelebi Eser başkanlığı bırakır ama yönetimde yer almaya devam eder. Başkanlığa Abdurahman Özbek, ikinci başkanlığa ise Ali Kahraman ve Çelebi Eser getirilir. Yönetim kurulu ise kentin önde gelen işadamlarından Şehmus Akçadağ, Kemal Koyuncuoğlu, Bahri Osmanoğlu yönetim kurulunu oluşturan isimler olurlar.sezonu diyarbakırsporumuz Elazığspor'un ardından şampiyon olmadan tamamlar,büyük umutlarla başlanan sezon yine hayal kırıklığıyla sonuçlanır.

Artık Şampiyon olup üst liglerde mücadele vermek isteyen Diyarbakırsporumuz'da 1975-76 sezonunda Klüp Başkanlığına Ali Kahraman gelir. Takımımız şeytanın bacağını kırar, kendi sahasında oynadığı tüm maçları kazanır, deplasmandan 28 puan toplayarak, en yakın rakibine 8 puan fark atarak, 3. ligde şampiyon olur ve 2 lige çıkar.Namı Diğer Şampiyon Diyarbakırspor…

1976-77 sezonunda Diyarbakırspor'un başkanlığında bu defa Vekin Aktan vardır ve görevini yapmanın rahatlığı içerisinde Ali Kahraman köşesine çekilir. Bu sezon Diyarbakırsporumuz 2. Ligdeki ilk yılında Kayserispor'un 3 puan önünde şampiyon olarak, 1'nci lige çıkma başarısını gösterir. 30 maçta 17 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyet alan Diyarbakırsporumuz gösterdiği bu başarı ve üst üstte kazandığı şampiyonluk ile dünya futbol tarihine geçtiği gibi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 1'nci lige çıkan ilk takımda olur.

1977-78 sezonuna Diyarbakırspor 1 ligde Necat Dilan başkanlığında başlar. Ligde ilk yılında başarısı devam eden Diyarbakırsporumuz, oynadığı 30 maçta 10 galibiyet, 10 mağlubiyet ve 10 beraberlik alıyor ligi 30 puanla 9. sırada tamamlıyordu.

1978-1979 sezonunda kulübün Başkanlığında yine Necat Dilan yapıyordu.Türkiye 1.Liginde ikinci sezonunda Diyarbakırspor en büyük başarısını yakalıyordu.Ligde liderliğede yükseldiği bu sezonda 4 büyük takımın korkulu rüyası haline geliyordu. 1.Ligde takımımız, sezonu 5. sırada bitirme başarısı gösteriyordu. Diyarbakırsporumuz yine bu sezon Balkan kupasına katılmaya hak kazanmış, Ancak o yıl kupa maçlarının iptal edilmesinden dolayı, ülkemizi Avrupada temsil edememiştir.

1979-1980 sezonu başlarken, maalesef Necat Dilan klüp başkanlığından ayrılır ve ikinci defa Çelebi Eser Diyarbakırspor klüp başkanı olur. Ancak iki ay sonra 11 Temmuz 1979 günü görevinden İstifa eder. Takım uzun süre yönetimsiz kalır.

Diyarbakırsporumuz, bu sezon maalesef Türkiye 1.Ligine veda eder.Oynadığı 30 maçta 8 galibiyet, 7 beraberlik ve 15 mağlubiyet alan Diyarbakırsporumuz 3 yıl aradan sonra ikinci lige düşer.

İşte o yılların üzerinden epeyce yıllar geçti.Günümüze kadar başarı gelmediği gibi,Diyarbakırsporumuz kötü yönetimlerce tahribata uğratıldı.Bir daha kendine gelemeyip,kapanmanın eşiğine kadar geldi.

Bu günlerde, Bir yandan maddi sıkıntılar ve devasa borçlar,Bir yandan TFF'ye olan futbolcu alacaklarından dolayı oluşan transfer yasağı ve FİFA'dan gelen yabancı futbolculara olan borçlar nedeniyle 2012-2013 Futbol sezonu ara transfer dönemine kadar transfer yapamama yasağı.

Bu kötü haberler ne yazık ki adeta Diyarbakırspor'un yok oluşuna zemin hazırlıyor.

3 yıl içerisinde bir anda kendini Süper ligden düşüp 2B liginde küme düşme potasında bulan Yeşil-Kırmızı ekipte istifalar ve yeni hocalar gelip gidiyor.

Diyarbakırspor'un Şu anki mevcut oyuncu kadrosunun bu ligi kaldırması zor görünsede ,Kümede kalması için hayati maçlarda alacağı puanlar ligdeki kaderini belirleyecek olan Diyarbakırspor'da,Yeni teknik direktör Levent Numanoğlu yönetiminde , futbolcu kadrosunun maçlara daha iyi motive olup bir an evvel Diyarbakırspor duruşuna yakışır mücadeleyi bu saatten sonra sahaya yansıtmaları ise camianın ve taraftarların tek beklentisi.

Fifa'nın Transfer yasağı ve Tff'ye olan borçlar nedeniyle ara transferde kadrosuna takviyede yapamayan takımın bu yıl ligde kalıp kalmayacağı ise herkesin kafasında soru işareti olarak duruyor. Yıllardır yönetime gelen yönetim kurullarının kötü yönetip adeta bataklığa sapladıkları klübün önümüzdeki birkaç yıllık süreçte kendini toparlaması zor görünüyor.

Bekleyip hep birlikte göreceğiz.Diyarbakırspor açısından şu an yolun sonunda bir ışık görünmüyor,böyle giderse bu takımın 3.Lige düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Evet kısa bir geri pas yaptık bu yazımızda.

şimdi soruyoruz hep birlikte kendimize; Diyarbakırspor'da 70'li Yıllar bir daha Geri Gelirmi?

 

Araştırma

Diyarinsesi.Org/Yılmaz Börükoçin

HABERE YORUM KAT

1 Yorum