1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırspor'a şok
Diyarbakırspor'a şok

Diyarbakırspor'a şok

Spor Toto 3. Lig'de mücadele eden Diyarbakırspor, maçlarını oynadığı Atatürk Stadyumunu çökme riski nedeniyle seyirci sayısı yüzde 70 oranında düşürülecek.

A+A-
Diyarbakır Atatürk Stadı'nın tribünlerinin çökme ve yıkılma tehlikesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporları ve resmi yazısı İl Valiliğine gönderildi. 
 
Diyarbakır'ın 12 bin kişilik stadının yapı güvenliği konusunda büyük risk taşıdığı ve maçların burada oynatılmasının sakıncalı olduğu,  Stadın yapısal dayanıklığının yetersiz olduğu yani tribünlerin çökme tehlikesi olduğu resmi yazıyla bildirildi.
Geçtiğimiz haftalarda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait Jeoloji Mühendislerinin yaptığı incelemeler neticesinde 'yıkım' riski bulunan Atatürk Stadyumunun seyirci sayısı sınırlandırırken, stadyumun altındaki iş yerlerine de en kısa sürede boşaltın emri verildi.
 
Yazıda, yapılan yapısal sağlamlık, seyirci, ilk yardım, yangından korunma ve güvenlik konularında TFF ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasındaki anlaşma gereği İl Spor Güvenlik Kurullarının koordinasyonunda denetlemeler yapıldığı ve denetim sonunda özellikle stadyumun yapısal sağlamlığı konusunda ciddi eksikler tespit edildiğine dikkat çekiliyor.
 
TRİBÜNÜN KİRİŞLERDE ÇATLAK VAR, MAÇ YAPILAMAZ
Raporda, stadyum yapısında donatı korozyonu, betonda karbonatlaşma, birkaç kirişte kılcal çatlaklar gözlemlendiği, yapının yağış sularından etkilenmesinden dolayı olumsuzluklar oluştuğu ve yapının mevcut sistemin teknik üniversite tarafından değerlendirilmesi için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ve  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yazı yazıldığı hatırlatılıyor. 
 
Raporda Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü ve İtfaiye Müdürlüğü'nün yaptığı denetimlerde de çok önemli eksikler olduğuna yer veriliyor. Bunların seyirci başta olmak üzere statta görev yapan tüm insanların güvenliği için hayati derecede önem taşıdığı ifade ediliyor. Bir çok kurum ve kuruluşun ilgi alanına giren konularda yaptığı denetimlere yer verilen raporun bir sonucu da 50 yıllık Atatürk Stadı'nın miadını doldurduğu belirtiliyor.
 
Diyarbakır'ın yeni stadı tamamlanıncaya kadar maçların oynanmaya devam ettiği Atatürk Stadı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği yıkım riski raporu nedeniyle maçlara alınacak seyirci kapasitesi neredeyse 3'te 1'e indirildi.
 
SEYİRCİ KAPASİTESİ DÜŞÜYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ait Jeoloji Mühendislerinin Diyarbakır Atatürk Stadında yaptığı incelemeler neticesinde, 'yıkım' riski bulunan Atatürk Stadyumunun seyirci sayısı sınırlandırırken, stadyumun altındaki iş yerlerine de en kısa sürede boşaltın emri verildi.
 
SADECE 4.600 KİŞİ ALINACAK
 
Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ait mühendisler yaptıkları teftiş sonucu ise stadyumda sadece ama sadece 4600 kişinin oturabileceğini belirtmesi, Diyarbakırspor yönetimini düşündürüyor.
 
RAPOR VERİLDİ
Geçtiğimiz haftalarda valiliğe tebliğ edilen resmi yazıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen rapor yer alırken, aynı raporun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Diyarbakırspor Kulübüne de verildiği öğrenildi.
Yapılan araştırmalara göre, 4600'den fazla seyirci alması durumunda çökme riski artacak olan Atatürk Stadyumunda valilik kararıyla bu yıl 4600'den fazla taraftar alınmayacağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT