1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lıya göre kapkaç azaldı
Diyarbakır'lıya göre kapkaç azaldı

Diyarbakır'lıya göre kapkaç azaldı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesinde yapılan ankete katılan vatandaşlar kapkaç ve yankesicilik olayların azaldığı düşünüyor.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesinde yapılan ankete katılan vatandaşlar kapkaç ve yankesicilik olayların azaldığı düşünüyor.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü 'Sizce kapkaç olayları azaldı mı' sorusuna yanıt bulmak için Emniyetin http://www.diyarbakir.pol.tr/ resmi sitesinde anket düzenledi. Toplam 364 kişinin oy kullandığı ankete vatandaşların yüzde 59,8'i kapkaçın azaldığını düşünüyor. 1 Yıl önce başlatılan sizce kapkaç olayları azaldı mı anketin sonuçları ise şöyle 'Çok azaldı yüzde 42, biraz azaldı yüzde 17,8, aynı yüzde 9,34, biraz arttı yüzde 3,29, çok arttı yüzde 27,4' olduğu ortaya çıktı.HALK POLİSE GÜVENİYOR

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan 155 Polis İmdat telefonlarına gelen ihbar sayısı önceki yıllara göre yüzde 90 artış gösterirken, polis asayiş ve terör olaylarını halktan gelen ihbarların desteği ile çözüyor. 3 yıl önce 5 bin olan ihbar sayısının 2007 yılında 40 bine yaklaşması ise polisi sevindiriyor.

Diyarbakır'da halk ile emniyet teşkilatı arasında yaşanan dostluk, güveni artırdı. Asılsız ihbar sayısı önemli ölçüde azalırken Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, bu sonuçların halkın polise olan güveninin bir işareti olduğunu belirterek, 155 Polis İmdat telefonlarına gelen ihbarların yıllara göre oranlarını açıkladı. Buna göre, 2004 yılında 5 bin 169 ihbarın bin 37'si asılsız çıktı. 2005 yılında 15 bin 126 ihbarın bin 648'i asılsız çıktı. 2006 yılında gelen 19 bin 587 ihbarın sadece 473'ü asılsız çıkarken, 2007 yılında ise toplam 36 bin 737 ihbar yapıldı.

Birçok olayın failini vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda çözen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 3 Ocak tarihinde 7 kişinin hayatını kaybettiği 68 kişinin yaralandığı bombalı saldırının faili olan PKK terör örgütü mensubu E.P. ise Kayapınar semtinde saklandığı evde ihbar sonucu yakalamıştı. Diyarbakır'da polis ve vatandaş arasında yaşanan güven konusunda mahallelerde düzenlenen huzur toplantılarının etkisinin büyük olduğu belirtiliyor. Polisin kanun ve yasalar çerçevesinde hareket ettiğini ifade eden Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya; halkın polise güveninin arttığını söyledi.