1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlıları korkuttu
Diyarbakırlıları korkuttu

Diyarbakırlıları korkuttu

Ramazan ayı boyunca Diyarbakır’da gösteri yapacak olan Türkiye’nin ilk sirklerinden olan Avrasya Sirki, seyirlik gösterilerinin yanı sıra, 5 metre boyunda, 80 kilo ağırlığındaki dev piton yılanlarıyla yaptıkları “Şahmaran Gösterisi” izleyenleri korkuttu.

A+A-

Türkiye’nin ilk sirki olan Avrasya Sirki sanatçıları Diyarbakır’da, Urfayolu üzerindeki Mega Center AVM’nin ön otoparkına kurdukları açık hava gösteri merkezinde Ramazan ayı süresince her akşam, iftardan sonra “Ramazan Eğlencesi” isimli gösteri sunuyor.
 
Avrasya Sirki sanatçıları, Diyarbakır’ın çok kadim bir kültürü olan, ancak 40 yıldır kesintiye uğrayan “Canbazhane” geleneğini yeniden canlandırırken, yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatları da halka tanıtıyor. Topluluk, “Hak Dostum Hak, Bütün Bunlar Bize Müstehâk” isimli Hayal Perdesi (Hacivat-Karagöz) gösterisinin yanı sıra, sihirbazlık, parendebazlık, ateşbazlık, akrobatlık gibi somut olmayan kültürel miras kapsamındaki seyirlik sanatlarını da başarılı bir şekilde icra ediyor.
 
İZLEYİCİLER HEM İLGİ GÖSTERDİ HEM KORKTU
 
Vatandaşların ilgisini çeken sirkte, önceki gün 5 metre boyunda, 80 kilo ağırlığındaki dev piton yılanının sahneye çıkarılması korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Dev yılanın ilk olarak sahneye çıkarılmasıyla bazı izleyiciler çığlık çığlığa kalırken, belki de hayatlarında ilk kez gördükleri bu büyüklükteki dev yılanlı, “Şahmaran Gösterisi”ni Diyarbakırlılar ilgi ve korku altında izledi.
 
Gösteride seyirciler arasında cesaretini toplayan genç kızlar yılanlı şova dahil oldu. Sirk yetkilileri, Ramazan ayı boyunca Diyarbakır’da gösterilerinin süreceğini ifade etti.
 
SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR
 
Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu ve aslen tiyatro oyuncusu olan Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni; Mezopotamya, Sümer, Hitit ve Anadolu Uygarlıklarıdır” dedi.
 
GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ
 
Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır.

Diyarbakır’da son Canbazhane 1976 yılında Dağkapı bölgesinde gösterilerini sunmuş olup, Türkiye’nin ilk sirki olan Avrasya Sirkinin 2000’li yılların başında kurularak, ilk kez 2006 yılında Diyarbakır’a da gelmesine değin bu kültür kesintiye uğramıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan ve yaşlıların anlatımlarından yola çıkılarak oluşturulan “Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.
 
 Servet Yalçın açıklamasında, “Avrasya Gösteri Sanatları Merkezi olarak 2006 yılından bu yana farklı gösterilerle yedinci kez Diyarbakır’a geliyoruz. Her gelişimizde Diyarbakır halkının çok yoğun bir ilgisi ve katılımı oldu. Bağlar Belediye Başkanlığı’na, Mega Center AVM yönetimine ve bu organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, gösterilerin Ramazan ayının ilk gününden itibaren, her akşam saat 20.30’da, 21.30’da ve 22.30’da tekrarlanacağını iletti. Sirkin giriş biletleri Urfa yolu üzerindeki Mega Center AVM ön otoparkına kurulan açık hava gösteri çadırından çocuklar için 5 TL, yetişkinler için 7.5 TL karşılığında temin edilebilecek.
 
(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT