1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlılardan Vali’ye ‘Çöp’ tepkisi
Diyarbakırlılardan Vali’ye ‘Çöp’ tepkisi

Diyarbakırlılardan Vali’ye ‘Çöp’ tepkisi

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un “çöp konteynırlarının kaldırılması” kararına tepki gösteren Diyarbakırlılar, “Herkes için çok sakıncalı bir karardır.

A+A-

Karar başta çocukların geleceğini zehirler. Çöpleri Vali yasaklamışsa, Vali gelsin kaldırsın. Böyle bir yasak kabul edilemez” dedi.


Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un "güvenliği" gerekçe göstererek yasakladığı ve belediyelerden tüm çöp konteynırların ve bidonlarının kaldırılmasını istemesine, yine gün içerisinde belediyelerin çöp toplama saatlerini belirlemesine yurttaşlardan tepki geldi.

 

Ekolojik ve çevresel felaketin en üst saflara çıktığı AKP hükümeti döneminde böyle bir kararın alınmasına tepki gösteren, yaklaşık 8 yıldır Diyarbakır Belediyesi'nde temizlik işçiliği yapan Ali Cansever (30), valilik bu kararıyla başta çocuklar olmak üzere temizlik işçilerini de büyük oranda rahatsız ettiğini söyledi.
 
Çöp kutusu yasağından vazgeçilmeli


Böyle bir kararın insanlara zararı tahmin dahi edilemez olduğunu altını çizen Cansever, çalışma şartlarının bu kararla birlikte zorlaştığını belirterek, “Çöplerin yerlerde dağınık olmasından dolayı çocuklar çöpleri dağıtıyor. Dağıtılan çöpleri toplamak bizler için zor olduğu gibi çevreye de koku ve mikrop yaymasından dolayı zararlıdır. Çöp kutularını kim yasaklamışsa bu karardan derhal vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.
 
Karar doğru değil


Yurttaşlardan Bedri Kaya (45), çöplerin sokaklarda kalmasını asla istemediklerini çünkü çöpten mikrop ve hastalık çıktığına belirterek, çöplerin konteynırlara değil de sokaklara atılmasıyla amacın buralarda hastalık çıkarılması olduğunu söyledi.

 

Kaya, "Çöp kutularını yasaklayarak, çöpleri sokaklara atarak Diyarbakır'ın kirlenmesi ve insanların hastalanması mı isteniliyor? Valiliğin önündeki çöpler nasıl toplanıyorsa sokaklardaki çöpler de, çöp konteynırına atılarak toplanması gerekir. Valiliğin bu kararı hiç doğru bir karar değildir" diye konuştu.
 
Karar çocukların geleceğini zehirler


 “Sağlık için, Diyarbakır için bu tür bir yasak olmamalı" diyen Kadriye Ay, "Çocuklar için, insanlar için, herkes için bu çok sakıncalıdır. Bu yasaklardan en fazla çocuklar etkilenecektir. Bu yasaklarla birlikte çocukların yaşam alanları kirletilecektir. Bu karar çocukların geleceği zehirlemektir.

 

Kim yasaklamışsa onlar için de bu konteynırlar ve temizlik önemlidir. Çöp konteynırları yeniden kurulsun. Bu karar kökünden yanlış bir karardır” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
'Vali yasakladıysa Vali kaldırsın'


Diyarbakır'da uzun süredir süren "Çevremizi temiz tutalım" kampanyasına dikkat çeken ve yıllardır sokakların mahalleliler tarafından temizlendiğini belirten Mühbet Kamçı, “Diyarbakır'ı kirli bırakmaya çalışmanız boşa çıkacaktır.

 

Diyarbakır halkı, kendi temizliğini, sizin tüm engellemelerinize rağmen yerine getirir. Çöp konteynırlarını kurulması gerekiyor, bu karar tamamen yanlıştır.

 

Madem Vali çöp konteynırlarını yasaklıyor, ilk olarak valilik önünde bulunan çöpleri yere dökelim bakalım ne olur. Vali bu çöpleri burada yasaklamış, Vali gelsin bunları kaldırsın. Böyle bir yasak kabul edilemez” şeklinde tepki gösterdi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler