1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlılardan 'Erdoğan'ın savaşı'na tepki
Diyarbakırlılardan 'Erdoğan'ın savaşı'na tepki

Diyarbakırlılardan 'Erdoğan'ın savaşı'na tepki

Kürt sorununun kalıcı bir barışla çözülmesi amacıyla İmralı'da görüşmelerin yürütüldüğü masanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından devrildiğini ifade eden Diyarbakırlılar, yürütülen savaşın Saray'ın savaşı olduğunu vurgulayarak, halkların bu savaşa karşı ç

A+A-

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı'nın "PKK Lideri Abdullah Öcalan'la özgür koşullarda müzakerelerin başlatılması ve tahkim edilmiş ateşkes" açıklamasına Diyarbakırlılardan destek geldi.


'Barış sadece Öcalan ile gelebilir'


29 yaşındaki esnaf Ramazan Akman: "Kürtler tüm halkların bir arada yaşabilmesi ve birlikte mücadele edebilmesi için her zaman savaşmıştır. Şimdiki sürece bakınca her gün ölüm haberleri alıyoruz. Saray çocuklarına bakınca hepsi Avrupa'da, yatlarda yaşıyorlar. Kürtlerin ve Türklerin yoksul aileleri hep bu acıları çekiyorlar. PKK müzakereler boyunca hep ateşkes pozisyonunda kaldı ve son 3 yılda da sürekli savunma pozisyonunu korudu. Evlerimizi köylerimizi her tarafı yakıp yıkan, ateş yerine çevirenler yine bunları gerilların üzerine atıyorlar. Masayı Tayyip Erdoğan devirmiştir. Barış sadece Sayın Abdullah Öcalan ile gelebilir onun koşullarının düzeltilip müzakerelerin tekrar başlamasıyla barış gelebilir."


'Bugüne kadar masayı hep devlet devirdi'


47 yaşındaki şoför Ahmet Tokay: "Seçimlerden sonra Erdoğan masayı devirdi. Tüm çözüm süreçlerinde devlet masayı devirdi. Türkiye'de bir Kürt düşmanlığı var. Şimdi Rojava'daki Kürtlerin kazanımlarına baktığımız zaman başarılarının önüne geçmek için DAİŞ'i öne sürüyor. Kürtler kimseden haklarını istememişler her zaman kendi mücadeleleri ile kazanımları ile elde etmişlerdir. Barışın tek yolu İmralı'dan geçer. Artık çözümle olur müzakere ile olur tek muhatap Öcalan'dır."


'Bu savaş, Erdoğan'ın başlattığı bir savaştır'


45 yaşındaki işçi Mücahit Okay: "Savaş özel olarak 7 Haziran seçimlerinin ardından devreye konuldu. Bu savaş, özellikle 'Kaçak Saray'daki Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı bir savaştır. PKK'nin yaptığı ateşkes halen devam ediyor. Masanın devrilmesi ve savaşın nedeni Erdoğan'dır. Bunu bölge ve Türkiye halkı da biliyor. İktidar baştan beri Kürtlere savaş açmış durumda. DAİŞ'e verdiği destekle bunu kanıtlıyordu. Özellikle PKK'ye yapılan bombardıman saldırılarının amacının da İŞİD ve El- Nusra cephelerini güçlendirmektir."


'Yürütülen savaş tek taraflıdır'


34 yaşındaki çiftçi Abdulbaki Alp: "Diyarbakır halkı savaş istemiyor. Yürütülen savaşın tek taraflı olduğunu ve Saray'dan başlatıldı. HDP'nin 80 vekille Meclis'e gitmesiyle bu süreç başlatıldı. Savaşın başlamasının nedeni, Erdoğan'ın iktidarının bitmesidir. Bunu Diyarbakır halkı olarak hepimiz biliyoruz farkındayız. Bu savaşın nedeninin Erdoğan olduğunu 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Savaş medyası da Kürdistan'da yaşanan savaş gerçeğini yansıtmıyor."


'Savaşla oylarını yükselteceklerini sandılar'


56 yaşındaki esnaf Şemsettin Karsu: "HDP'nin seçim başarısını hazmedemeyenler tarafından savaş konsepti devreye konuldu. Bölgede savaş çıkararak, yakıp yıkarak, bizi korkutarak oylarını yükselteceklerini sandılar. İktidar olmayı düşündüler. Başkanlık planları yapmayı düşünenler yanıldı. Bunları düşünenler de Kürtlerin varlığını asla kabul etmeyenlerdir. Erdoğan başkan olmak için bu savaşı başlattı, tüm dünya bunu böyle biliyor. 40 yıldır bu acıları yaşıyoruz, zorlukları çekiyoruz. Artık yeter diyoruz."


'Savaşa karşı halklar sesini yükseltmeli'


48 yaşındaki esnaf Murat Toprak: "30 yıldır devam eden savaşa tanık oluyoruz. Kürt sorununun çözümü noktasında devlet ciddiyetsiz yaklaşıyor. Yaşanan savaşta mazlum insanlar yaşamını yitiriyor, ancak hükümet bunu önemsemiyor. Yaşanan savaşa karşı Türkiye halkları seslerini yükseltmelidir. Erdoğan başkanlık hayali gerçekleşmeyince savaşı başlattı." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler