1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlılar: Canlı kalkan oluruz
Diyarbakırlılar: Canlı kalkan oluruz

Diyarbakırlılar: Canlı kalkan oluruz

Savaş uçaklarının PKK kamplarını bombalamasına tepki gösteren Diyarbakırlılar, savaş uçaklarının kalkmaması için gerekirse havalimanında canlı kalkan olacaklarını ifade etti.

A+A-

Saldırılara karşı Diyarbakırlıların tepkisinin yeterli olmadığını belirten yurttaşlar, tüm halkların ortak tepki göstermesinin önemine dikkat çekti. 


Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden yapılan hava saldırısına Diyarbakırlılardan tepki yağdı. Hacı Remzi Mutlu (76) adlı yurttaş, bombardımanlara tepki göstererek, "Bu uçaklar kimin üzerine gidiyorlar? IŞİD nerdedir? İŞID Kandil'de mi? Kandil'dekiler kimdir? Benim, onun, hepimizin çocukları. Türk ve Kürt halkının çocuklarıdır" dedi. HDP'nin 7 Haziran seçim zaferini hazmedemeyen Erdoğan'ın Kürt halkından intikam aldığını belirten Mutlu, Diyarbakır, Kobanê, Suruç ve sonrasında bu bombalama ile Kürt halkına dönük katliam yaptığını söyledi. Diyarbakır veya Türkiye'nin hiçbir yerinde uçakların kalkmasını istemediğini belirten Mutlu, "Diyarbakır halkı alanlara çıksın, yürüyüş yapalım. Bütün dünya görsün bizi. Biz de insanız, onlar bizim çocuklarımız" dedi.

'Havaalanına gidip bu uçakları durdurabiliriz'

Yapılan bombaların sonunun gelmeyeceğini belirten Mustafa Güneş (18) adlı yurttaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz Diyarbakır halkı olarak uçakları durdurabiliriz. Canlı kalkan olarak havaalanına gidip bu uçakları durdurabiliriz. Tabi tek Diyarbakır halkı değil, hep birlikte. Hepimizin bir olup, tür saldırıların önünde durmamız gerekir. Artık yeter." 

'Uçakların nereyi vurduğunu bilmiyoruz'

Diyarbakır halkının gerçekleştireceği yürüyüşlerle saldırılara engel olabileceğini ifade eden Muaz Tanrıkulu (71), uçakların nereleri vurduklarını bilmediklerinden dolayı kaygı duyduklarını aktardı. Dün geceden beri savaş uçaklarının sürekli kalktığına işaret eden Tanrıkulu, "Biz bu durumdan rahatsız oluyoruz ve bu uçakların kesinlikle kalkıp bombalama yapmasını istemiyoruz. Biz barış istiyoruz" dedi. 

'Diyarbakır halkı cevap vermeli'

Süleyman Laçin (50), yapılan bombalarla ile birlikte katliamların olmasını istemediğini belirterek, bu nedenle uçakların durdurulması gerektiğini söyledi. Bombalamalara ilişkin Diyarbakır halkının buna tepki olarak eylemler yapması gerektiğini söyleyen Laçin, HDP milletvekillerinin de buna Ankara'da "Dur" demesi gerektiğini ifade etti. 

'Bombalamalarla çözüm gelmez'

Yahya Yücesoy (51), 7 Haziran seçimlerinden sonra provokasyon arayan güçlerin varlıklarını tekrar gösterdiklerini belirterek, bu saldırılara karşın HDP başta olmak üzere özellikle bütün halkın duyarlı olması gerektiğini söyledi. 30 yıldır bu uçakların Kürdistan coğrafyasında bombalama yaptığına dikkat çeken Yücesoy, "Neden hala bu bombalamaları yapıyorlar. Hükümetin artık bu soruna çözüm bulması lazım. Bu çözüm anca demokratik yollarla olur" dedi. Uçakların kalkmaması için halkın sesini duyurması ve bombalamaları protesto etmesi gerektiğini belirten Yücesoy, çünkü bombalamaların çözüm olmadığını ve yapılan bombalamaların benzerinin daha önce defalarca yapıldığını söyledi.

'En baştan beri ağzımıza emzik veriyorlar'

Ayhan Uzunca (51), çözüm için devletin bir adım değil yirmi adım atması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Çözüm süreciyle birlikte en baştan beri bizim ağzımıza emzik veriyorlar. Devlet sadece bir adım atsın, Diyarbakır halkı yirmi adım atar. Diyarbakır halkı ve tüm Türkiye halkı bu uçakların kalkmasını istemiyor" .

'Birileri artık devlete 'dur' demeli'

Kadir İnanır (30), dün gece yapılan saldırıları takip etmek için interneti açtığını ancak tüm Kürt haber sitelerinin kapatıldığını belirterek, "Buradan anlıyoruz ki bu basit bir saldırı değil, olağan üstü bir şey. Bu tarz bombalamaların olması bizi kaygılandırıyor" dedi. Yapılan operasyon ile bombalamaların durması için hem Kürdistan halkının hem Türkiye halkının tepki koyması gerektiğine dikkat çeken İnanır, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diyarbakır halkının tepkisi ile yetmiyor. Çünkü Kürdistan halkı demokratik bir eylem yaptığında bunu terörize ediliyorlar ve bütün toplumu terörist olarak gösteriyorlar. O yüzden de Türkiye halkının da tepki göstermezi lazım. Artık savaş alanlarında canlı kalkanlarla ve demokratik eylemlerle bunun durdurulması lazım. Birileri artık devlete 'dur' demeli."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler