1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlılar bisiklet yolu istiyor
Diyarbakırlılar bisiklet yolu istiyor

Diyarbakırlılar bisiklet yolu istiyor

Bisiklet yolu ve bazı şehirlerde olduğu gibi 'Akıllı Bisiklet Sistemi'nin Diyarbakır'da uygulanması gerektiğine işaret eden halk, yetkililerden gerekli girişimlerde bulunmalarını istedi.

A+A-

Trafik kazalarına sebebiyet veren nedenlerden biri olan bisikletler için ayrı bir yol yapılması gerektiğini ifade eden Diyarbakırlılar, bazı şehirlerde bulunan burada da 'Akıllı Bisiklet Sistemi'nin olması gerektiğini söylediler.

Diyarbakır'da bisiklet yolunu yapmanın zor olmadığını ifade eden bisiklet satıcısı Vedat Işıkay, "Türkiye'de düz ova üzerinde kurulu olan sayılı illerden biriyiz. Ama bisikletten de en az faydalanan illerden biriyiz. Belediye bütçesini çok fazla zorlamadan bisiklet yolları yapabilir. Çünkü yokuş rampa yok, yollarımız düzdür. O yolların içerisine bisiklet yolu bırakıp çocukları, özellikle de gençleri her türlü kötülüklerden alıkoyabilmek için bisiklet yolu yapması gerekir" diye konuştu.

"Bisiklet arkadaşlığı kardeşliği pekiştirir"

Bisiklet arkadaşlığının kardeşliği pekiştirdiğini söyleyen Işıkay, "Bisiklete binmek çocuklar arasındaki kardeşliği, birbirlerine bağlanmayı ve birbirlerine karşı sevgiyi pekiştirir. Bu devirde çocuklarımız sanal ortama giriyorlar. İnternette kiminle, ne konuştukları belli değil. Bu bizim için çok büyük bir tehlikedir. Ama bisiklette böyle bir şey söz konusu değildir. Üç beş tane arkadaş yan yana gelir, gezer, birbirleriyle kaynaşırlar. Bir yerde birinin bisikleti arıza verdiği zaman diğerleri onu bırakıp gitmez, birbirini terk etmezler. Herkes birbirine yardım eder. Aralarında olan bağ daha da güçlenir. Bisiklet yolları yapılırsa gençlerimiz daha güzel aktivitelere katılırlar. Bisiklet olsa bile bisiklet yolu yok. Bisiklet yolu olmayınca da kaldırıma çıkıyorlar" dedi.

"Diyarbakır Belediyesi Akıllı Bisiklet sistemi yapmalıdır"

Konya Belediyesi'nin bisiklet hizmetini anlatan Işıkay, "Konya'da 'Akıllı Bisiklet' sistemi gördüm. Bizim kullandığımız şehir içi otobüsler gibi her yerde bisiklet durakları vardı. Belirli yerlerde o kartı okutup bisikleti alabilir, iki-üç saat kullandıktan sonra götürüp tekrar yerine veya bisiklet durağına bırakıyorlardı. Tabi bisikletin çalınma veya kaybolma ihtimali yok. O kart sayesinde bisikleti kimin aldığı bellidir, bütün bilgiler mevcuttur. Bu hizmeti Diyarbakır Belediyesi de yapabilir. Orası yapabilmişse burası da yapabilir" şeklinde konuştu.

"Bisiklet sürmek kireç hastalığı için bire birdir"

Bisiklet sürmenin bazı hastalıklara iyi geldiğini dile getiren Işıkay, "Hastalıklar için de faydalıdır. Fizik tedavi doktorları devamlı hastaları bize gönderiyorlar. Kireçlenmeye karşı en iyi şey yürüyüş ve bisiklet. Bisiklet kullandığın zaman yalnız ayak değil insanın bütün vücutları çalışıyor. Kollar, ayaklar, vücudun bütün hücreleri çalışıyor. Yetkililerden beklentimiz, bisiklet yolunun yapılmasıdır ve Akıllı Bisiklet sistemine geçilmesini istiyoruz" dedi.

Bisiklet yolunun olmaması büyük bir kayıptır

Bir başka bisikletçi Engin Elhakan, "İlimizde bisiklet yolunun olmaması büyük bir kayıptır. Dolayısıyla bisiklet kullanımının daha yaygın hale getirilmesinde olumsuz bir durumdur. Uygar toplumlarda bisiklet yolları mevcuttur. İnsanlar işe gitmek ve spor için bisiklet kullanırlar. Fakat ilimizde bisiklet yolunun bulunmaması nedeniyle bisiklet çok kullanılmamaktadır. Biz bisikletin daha yaygın hale gelmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi.

Türkiye'de araç kullanımının fazla olduğuna değinen Elhakan, "Bisiklet kullanıcıları hem trafikten uzak hem de stresten uzak bir yaşam sürmektedir. Aynı zamanda her gün spor yaptıkları için hem zihin hem de vücut olarak rahat yaşamaktadırlar" ifadelerini kullandı.

Altyapısı oluşturulmalı

Bisiklet yolunun olmaması Diyarbakır için bir eksiklik olduğunu ifade eden Yusuf Kürküt, "Allah korusun kaza ve belalara da sebebiyet veriyor. Mümkün olduğu müddetçe bunun altyapısı oluşturulmalıdır. Hem çocuklar için hem de büyükler için bu yolun oluşması elzemdir" diye konuştu.

Yolun olmaması büyük bir eksikliktir

Bisiklet sürücüsü Mahsum Alagöz, "Diyarbakır'da bisiklet yolunun olmaması büyük bir eksikliktir. Bisiklet yolu olmadığı için diğer yolları kullanıyoruz. Yoldan gittiğimizde insanlara çarpıyoruz, caddelerde gittiğimizde arabalar bize çarpabilir. Her trafik kazası tehlikesi var. Yetkililerden beklentimiz bir bisiklet yolu yapmalarıdır" dedi.

HABERE YORUM KAT