1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlılar 15 Temmuz'un yıl dönümünde konuştu
Diyarbakırlılar 15 Temmuz'un yıl dönümünde konuştu

Diyarbakırlılar 15 Temmuz'un yıl dönümünde konuştu

DİYARBAKIR- 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında Türkiye'nin tüm kentlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken, bu kapsamda Diyarbakır’da düzenlenen etkinliğe katılanlar duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesindeki "15 Temmuz Şehitler Parkı"nda ABD destekli 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Programa katılan Diyarbakırlılar, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında emperyalist güçler olduğuna vurgu yaparak birlik, beraberlik mesajı verdiler.

Düzenlenen programa geliş amacının 15 Temmuz’u anmak olduğunu söyleyen İzzetin Güzel, "Buraya geliş amacım, bir Müslüman olarak görevimi yerine getirmektir. 15 Temmuz’u yâd etmeye geldim. Küfre karşı bütün Müslümanları birlik olmaya davet ediyorum. İnsan buraya gelmekle ayrı bir heyecan yaşıyor. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu muhteşem. Küfür Müslümanlara karşı bir olmuş durumda ve Müslümanlar da küfre karşı bir olmak zorundadır." dedi.

15 Temmuz’da yaşananların tekrar etmesi halinde canlarını vermeye hazır olduklarını söyleyen Betül Diri, "İnsanlık namına görevimizi yerine getirmeye geldik. Bir canımız var o da feda olsun." derken, Abdurrahman Baytuğ ise "Büyük bir zafer kazandık 15 Temmuz gecesinde. Tabi hüzünlendiğimiz anlar da oldu. Şehitlerimiz var, gazilerimiz var. Allah Teâlâ bize yardım etti ve bunu zaferle sonuçlandırdı. Allah’a şükürler olsun ki bugün buradayız. Milletimizle beraberiz." ifadelerini kullandı.

Darbecilerin hedefinin bütün İslam âlemi olduğunu ifade eden Diyarbakır Umut Var Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Levent Baykara da önemli olanın birlik ve beraberliğin olduğunu söyleyerek, "Bu bizim için büyük bir şereftir. Türkiye’nin kurtuluşu demektir. Burada herkesin bulunması da gayet güzel bir şey, umut verici bir şey. Önemli olan burada birlik ve beraberlik. Her şeyden önemlisi budur. Bugün her toplumdan insan burada." şeklinde konuştu.

Duygu ve düşüncelerini dile getiren Diyarbakır Umut Var Bedensel Engelliler Dernek yönetiminden Songül Sanay ise "Geçen sene de olduğu gibi engelliler derneği olarak buradayız. Ülkemiz çok zor günler geçirdi. Biz her ne yapamasak da burada oturup nöbet tutacağız. Her sene olacağı gibi her zaman buradayız. O kadar şehid verdik. Her yıl bugün gibi hüzünlü olacağız. Rabbim bir daha böyle bir şey yaşatmasın. Birlik ve beraberliğimiz hiçbir zaman bozulmayacak inşallah." dedi.  

Hasan Akbaşlı, "Buradan bütün Müslümanlara sesleniyorum; uyanık olsunlar. Bu Amerika’nın, İsrail'in oyunlarına gelmesinler. Biz yine buradayız." derken, Mustafa Kaydı ise şöyle konuştu:

"15 Temmuz 2016'da olan şehitlerimizi acıyla anmak için, onların unutulmadığını, ruhlarını şad etmek için buradayız. Coğrafyamızın nasıl bir oyunun içerisinde olduğunu görüyoruz. Diyarbakır'da Türk'üyle Kürd'üyle herkesin vatanına sahip çıktığını görüyoruz. Türk olsa da Kürt olsa da acımızın aynı olduğunu ve bu kirli oyunların hepimize oynandığını, bizi parçalamaya çalıştıklarını düşünmekteyim. Bunları söylerken acı duyuyorum. Bir de ileri ki zamanlarda neler olacak bunu da bilemiyoruz, o zamanları bekliyoruz. İçimizde bir endişe var ama biz milletimize güveniyoruz."

15 Temmuz darbe girişimini hiçbir zaman unutmayacağını söyleyen İdris Eker, "Geçen sene 15 Temmuz’da FETÖ’cülerin yapmış olduğu darbeden sonra darbenin ilk yıl dönümünde yine buraya geldik. Bu yaşanan hadiseyle, felaketle beraber biz ülkemizi ve memleketimizi korumak için buraya geldik.  Bugün özellikle Diyarbakır’da çok güzel bir katılım oldu. Kalabalık harikulade. Bu 15 Temmuz darbe olayını hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız." ifadelerini kullandı.

"15 Temmuz emperyalist bir darbedir." diyen Mahmut Bozuka ise duygularını şöyle dile getirdi:

"Özellikle son dönemlerde Türkiye’nin politikasından rahatsız olan dış güçlerin bir idaresi sonucudur. FETÖ bir piyondur tabi, 15 Temmuz 250 insanın şehadetiyle sonuçlanmıştır. Şu an burada rahat konuşuyorsak, onların sayesindedir. Onlar İslam için vahdet için mücadele ettiler. Bunu da belirtmek lazım. İslami cemaatlerin tavsiyesiyle canını feda ettiler. Belki bu bir milattı, bir imtihandı. Bu imtihandan belki yüz akıyla çıktık ama önümüzde farklı şeyler de olabilir. Daha zor imtihanlar da karşımıza çıkabilir. O yüzden tevekkül etmemiz lazım, aklımızı başımıza almamız lazım." 

HABERE YORUM KAT