1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı yazar Kabri başında anıldı
Diyarbakır'lı yazar Kabri başında anıldı

Diyarbakır'lı yazar Kabri başında anıldı

Uzun'un Mardinkapı Asri Mezarlığı'nda, ölümünün birinci yıldönü sebebiyle anma töreni düzenlendi.

A+A-

Uzun'un Mardinkapı Asri Mezarlığı'nda, ölümünün birinci yıldönü sebebiyle anma töreni düzenlendi.

DTPli milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Osman Özçelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gazeteci yazar Muhsin Kızılkaya, Oral Çalışlar, Mustafa Karaalioğlu, Bejan Matur, DTP'li yöneticiler ile bir grup seveninin katıldığı tören saygı duruşuyla başladı. Daha sonra Kürtçe konuşma yapan Uzun'un eşi Zozan Uzun, "Mehmet hep 'Halkıma borcum vardı' derdi. O borcunu ödedi. Şimdi görüyorum ki halkı da ona borcunu ödedi." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir de, Kürtçe yaptığı konuşmasında, Uzun'un hatırasına sahip çıkacaklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra Irak'ın kuzeyindeki özerk Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani'nin babası Mustafa Barzani'nin kabrinden getirilen toprak, Uzun'un mezarına serpildi. Gül ve karanfillerin bırakıldığı mezara Uzun'un kızı ise nar bıraktı.

Anma töreni, okunan duanın ardından sona erdi.

Kürtçe yazdığı romanlarla ön plana çıkan Mehmed Uzun, bir dönem PKK terör örgütünün ölüm listesinde de yer alıyordu. Mide kanseri tedavi gören Uzun, 11 Ekim 2007 tarihinde Diyarbakır'da vefat etmişti.