1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Diyarbakırlı yazar Birsen İnal'la söyleşi
Diyarbakırlı yazar Birsen İnal'la söyleşi

Diyarbakırlı yazar Birsen İnal'la söyleşi

Bu hafta sizleri Diyarbakırımızın yetiştirdiği örnek insanlardan biriyle tanıştırmak istiyorum.

A+A-
Bu hafta sizleri Diyarbakır'ımızın yetiştirdiği örnek insanlardan biriyle tanıştırmak istiyorum. On parmağında on marifeti olan bir hanımefendi. O önce bir anne, sonra yazar, şair ve bir öğretmen..
 
Diyarbakır'ın yine çok özel yerlerinden birindeyiz. Hasretinden prangaları belki de bu evde eskittiği gazeteci-şair Ahmet Arif'in müzesinde yeni nesil bu Diyarbakır'lı sanatçıyla söyleşimize başlıyoruz.
 
Resim
 
 
-Konuştuğum tüm sanatçılara sorduğum ilk soruyu size de sormak isterim. Diyarbakır'ı birkaç kelime ile nasıl anlatırsınız? Burada doğmak nasıl bir duygu, siz de nasıl bir iz bıraktı? Bize biraz ilk günlerinizi anlatır mısınız?
 
-Nenemin benimle ilgili bir cümlesi ben hep duygulandırmış, bir o kadar da gülümsetmiştir. 'Xasların çavuş olduğu zamanda Allah seni bize verdi.' 1954'te bahar mevsiminin sonlarına doğru Kalkan balığı şeklinde dört bir yanı, sırrı kara taşlarında saklı, surlarla çevrili şehrin, doğunun Paris'i Diyarbakır'ın 'Enzele Başı' nda doğdum. Mustafaile Meliha Kılıç'ın kızıyım. Annemi çok küçük yaşta kaybettik. Beni henüz bebekken Bitlis muhaciri olan anneannem Cemile Nergiz büyüttü.. İlkokulu sur içinde İsmet Paşa İlkokulu'nda okudum. Ortaokulu ise Diyarbakır'ın kalburüstü kesiminin kızlarını gönderdiği Kız Enstitüsü'nde okudum. Bu okulda yaşama dair çok şeyler öğrendim. Dikiş, nakış, yemek pişirme, beslenme, çocuk bakımı ve gelişimi, moda, el sanatları vs… Anneannemin beni bu okula göndermesindeki amacı; kısa yoldan hayata atıp evlendirmekti. Ama öyle olmadı. Gözüm yukarılardaydı. Girmiş olduğum Ankara Fen Lisesi sınavlarını kazanmış olmama rağmen gönderilmedim. Günlerce ağladım durdum. Bana söylenen o cümleyi hala hatırlıyorum!
'Qız qısmî nasıl bir başına 'Enqere'ye mektebe gider? Otur oturduğın yerde! Diyarbekir'de mektep mi qalmadi?
 
 
Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 

HABERE YORUM KAT