1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı vekil desteğin oranını açıkladı
Diyarbakırlı vekil desteğin oranını açıkladı

Diyarbakırlı vekil desteğin oranını açıkladı

AK Parti Diyarbakır vekili Oya Eronat, barış süreciyle birlikte artık siyah dışındaki renklerde de kıyafet giyebildiklerini söyledi. 17 yaşındaki oğlunu terör saldırısına kurban veren Eronat, bölgede sürece desteğin yüzde 90 olduğunu kaydetti.

A+A-

Diyarbakır'da 5 yıl önce terör saldırısında 17 yaşındaki oğlu Eren Şahin'i kaybeden AK Parti Diyarbakır milletvekili Oya Eronat, 10 ay öncesine kadar her an şehit haberi gelir diye siyah ceket dışında birşey giymediğini söyledi. Çözüm süreciyle birlikte artık renkli ceketler giymeye başladıklarını söyleyen Eronat "Umutlar çok yüksek. Artık insanların kaşlarının arası iki çizgi halinde değil" dedi.
 
ÇOCUKLARIN ELİNDE MOLOTOF YOK
Kanal 24'te Moderatör Zeynep Türkoğlu'nun programına konuk olan Eronat şunları söyledi:"10 aydır esnaf kepenk kapatmıyor. Anneler çocuklarını okula gönül rahatlığıyla gönderiyor. Çocukların elinde molotof kalmadı. Sürecin bu yönde devam edeceğine inanıyorum. Annelerin içi artık yansın istemiyoruz. Evlat kaybeden annenin canı o kadar çok yanıyor ki, başka annenin yanmasın istiyor. 10 aydır bizim ceketlerimizin rengi bile değişti. Biz Diyarbakır'da iki tane kadın milletvekiliyiz. 10 ay öncesine kadar meclise gelirken bir tane açık renkte ya da farklı tonda ceket giyemiyorduk. Aniden valilikten haber geliyordu. Şehidimiz var diye. Apar topar şehidimizi yalnız bırakmamak için Diyarbakır'a gidiyorduk. O nedenle hep koyu renk kıyafetler giymek zorundaydık. Boynumuzda kalın şallar hemen başımıza geçirebilelim diye. Bu sadece bizim açımızdan bakış.
 
SÜRECE DESTEK YÜZDE 90'LARDA
Umutlar çok yüksek. İnsanların kaşlarının arası iki çizgi halinde değil. Esnafımız rahatlamış burada. Esnaf inşallah süreç bitmeyecek diye bize soruyor. Destek çok yüksek. Aralık 2011 tarihinde bu sürece destek yüzde 19 dolaylarındaydı. Şimdi yüzde 75'e çıktı. Sürece destek yüzde 90'ların üzerinde Doğu ve Güneydoğu'da. BDP ve Kandil'in sürece olumlu bakmamasını ben anlayabiliyorum. Önümüzde yerel seçimler var."

HABERE YORUM KAT