1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı ustalar görüşünü paylaştığı baklavaya standart getirildi
Diyarbakırlı ustalar görüşünü paylaştığı baklavaya standart getirildi

Diyarbakırlı ustalar görüşünü paylaştığı baklavaya standart getirildi

Kadayıf ve Baklavanın merkezi olan Diyarbakır’da işletmeler, TSE’ye baklava ve kadayıfın nasıl olması gerektiğiyle ilgili görüşlerini aktardı.

A+A-

 Alınan görüşlerin ardından TSE baklava standardını hazırladı. TSE’nin baklava üretimindeki yanlışlara karşı getirdiği standarda göre baklava altın sarısı renkte olacak, şerbeti ve yoğunluğu sert olmayacak.

Ayrıca her dilim baklavanın yüksekliği en az 35 milimetre olacak. TSE’nin Diyarbakır’daki kadayıf ustalarından kadayıf ile ilgili aldığı görüşler ile de kadayıfta kullanılması gereken malzemeler ve kadayıfın hazırlanışını da kurallara bağlaması bekleniyor.


Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Standard Hazırlama Merkezi Başkanlığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Kurulu, firmalardan gelen talepler ve duyulan ihtiyaç çerçevesinde sektördeki tarafların da görüşünü alarak Türk Baklavası Standardı hazırladı.


Diyarbakır ve Gaziantep ustalarının görüşleri etkili oldu


Özellikle Diyarbakır ve Gaziantep’teki ünlü baklava ve kadayıf ustalarından alınan görüşler ile söz konusu standart ile Türk Baklavası’nda kullanılması gereken malzemeler ve baklavanın hazırlanışı kurallara bağlandı.


Yeni standarda göre baklava kendine özgü renkte (altın sarısı) ve görünüşte olacak, şerbeti ve yoğunluğu sert olmayacak, boğazı yakmayacak. Her dilim baklavanın yüksekliği en az 35 milimetre dilimlerin eni boyu yaklaşık aynı ölçüde ve homojen olacak.


TSE’nin yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:


 “Yanık, koyu renkte olmamalı, tepsinin her bir dilimi bakılan her yönden aynı özgü altın sarısı renginde olmalı, üstü ve altı aynı renkte olmalı, ton veya pişme farkı olmamalı, içindeki Antep fıstığı bakıldığında zümrüt/çimen yeşili rengini korumalıdır. Çeşniler renklerini ve fiziki özellikleriyle tat ve kokularını korumalı, değişime uğramamalıdır. Ağza alındığında ağızda donma ve kaplama yapmamalı, şerbeti ve yoğunluğu sert olmamalı, ağızda ve dişlerde hissedilmemeli, boğazı yakmamalı; kendine has pişkinliği ile ağızda çiğnemeye mahal vermeden bile dağılmalı ve erimelidir”


Antep fıstığı yerine kurutulmuş bezelye


Açıklamada ayrıca, baklava imalatında beyaz şeker kullanımının zorunlu hale getirildiği ifade edildi. TSE'nin bazı üreticilerin taklit malzemeler kullanarak tüketiciyi aldatmaya yöneldiğinin anımsatıldığı açıklamada, yeşil antep fıstığı yerine kurutulmuş bezelye tozu, ceviz görünümü vermek için kurutulmuş veya kızartılmış hamur, tereyağı yerine bitkisel ve diğer trans yağlar, beyaz şeker yerine nişasta bazlı şeker (mısır şurubu)  gibi taklit maddeler kullanıldığı belirtildi.


Tarifi verildi


TSE’nin açıklamasında standartlara uyacak geleneksel baklavanın yanında, havuç dilimi, şöbiyet, bülbülyuvası, sarığıburma, fıstık dolması, dürüm, hünkâr gibi baklava çeşitlerinin de tarifleri verildi.
Buna göre geleneksel baklavanın tarifi şöyle:


 “Sert buğday unu veya özel amaçlı un, yumurta, tuz ve su karışımından elde edilen sert hamura, sert buğdaydan elde edilen buğday nişastası serpilerek, hamurun tekniğine uygun olarak açılması, içine veya arasına kaymak, tereyağ veya tereyağının eritilerek saf hale getirilmiş sadeyağı, çeşnisine göre Antep fıstığı içi, ceviz içi veya bölgesine göre fındık içi veya badem içinin eklenmesinden sonra mevzuatlarda katılmasına izin verilen katkı maddelerinin bir veya birkaçının katılarak veya katılmadan çeşidine göre dilimlendikten sonra uygun sıcaklık ve sürede pişirilip, toz şekerinin su ile kaynatılmasıyla (limon suyu veya limon tuzu eklenmiş) elde edilen şerbet ilave edilmiş mamul”


TSE Kadayıfı da Kurallara bağlaması bekleniyor


Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Standard Hazırlama Merkezi Başkanlığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Kurulu, Özellikle Diyarbakır’daki kadayıf ustalarından alınan görüşler ile söz konusu standart ile Kadayıf’ta kullanılması gereken malzemeler ve kadayıfın hazırlanışını da kurallara bağlaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler