1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı üreticinin yüzü güldü
Diyarbakırlı üreticinin yüzü güldü

Diyarbakırlı üreticinin yüzü güldü

Diyarbakır'da buğday ve pamuğa alternatif olarak oluşturulan seracılık bölgede hayat buldu.

A+A-
Kamu desteğiyle 450 bin metre karede kurulan 33 ayrı serada üretilen organik domates ve salatalıklar İstanbul, Mersin ve Ankara'ya gönderiliyor.
 
Modern seralarda salkım salkım domates üreten ziraatçının geliri ise 10 kat daha arttı.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Diyarbakır'da 2010 yılı sonrası uygulamaya konulan serada sebze üretimi çiftçinin kazancını artırdı. Bismil ve Sur ilçelerinde 50 milyon liralık kredi ve hibe destekleri ile 450 bin metre karede yapılan 33 serada yıl boyunca organik domates ve salatalıklar üretiliyor.
 
RUSYA'DAN  TALEP VAR
Her yıl üretilen 12 bin ton sebze bölge illeri yanı sıra İstanbul, Ankara ve Mersin olmak üzere 20 ilde pazarlanıyor. Organik domateslere Rusya'dan talep var. Ancak mevcut üretim iç piyasa iç piyasa ihtiyacını karşılamadığı için ihracat yapılmadı. Bölge üreticinin geliri buğday ve pamuğa kıyaslandığında 10 kat daha artarken, alternatif üretim ile birlikte 800 kişi istihdam edildi.
 
Diyarbakır'daki seralarda sağlıklı domates ve salatalık üretildiğini altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar; Diyarbakır kış aylarında sebze ihtiyacını Mersin ve Antalya gibi illerden karşılıyordu. Bakanlığımızın destekleri ile seralar kuruldu.  Kar altında eksi 18'leri bulan havaya rağmen seralarımızı zarar görmedi. Seracılık ile bölgenin geliri arttı. Organik üretilen domates ve salatalıklar piyasada çok ilgi gördü. Ürün aynı gün iç piyasada tüketiliyor. Özel siparişlerle domatesler İstanbul ve Ankara'ya gönderiliyor. Buğdayda 5 lira kazanan üretici seracılıkta artık 50 lira kazanıyor. Seracılığın bölgede ileriki dönemlerde daha da yaygınlaşması için projelerimiz devam etmektedir” dedi.

HABERE YORUM KAT