1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı taksicilerin taksimetre sıkıntısı
Diyarbakırlı taksicilerin taksimetre sıkıntısı

Diyarbakırlı taksicilerin taksimetre sıkıntısı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, taksilere getirilen zorunlu taksimetre uygulaması nedeniyle taksiciler, uygulamanın işlerini azalttığını savundu.

A+A-

Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'da faaliyet gösteren taksilere, taksimetre açma zorunluluğunun getirilmesinin ardından, taksiciler, uygulamanın kendilerine bir kar bırakmadığını ileri sürdü. Taksimetre uygulamasının kazançlarını azalttığını belirten taksi şoförü Remzi Sağlam, yolcularla bu konuda sorun yaşadıklarını söyledi. Diyarbakır'da taksicilik yapmanın zor olduğunu aktaran Sağlam, taksimetre uygulaması ile bunun daha da zorlaştığını ifade etti.

Sağlam, "Taksicilik zaten zor bir meslek her yerde olduğu gibi Diyarbakır'da da bu işi yapmak çok zor. Taksimetre uygulamasının bize bir karı yok. Müşteriler kısa mesafeler için taksimetreyi açmamızı istiyor fakat uzun mesafelerde pazarlık yapmayı tercih ediyor” dedi.

Taksiciliğin Diyarbakır'da oldukça zor bir meslek olduğunu dile getiren taksici Zülfü Borta ise, Diyarbakır'da trafik sorununa değindi. Trafiğin çok sıkışık olduğunu ve halk otobüsleri ile minibüslerin trafiği kilitleme noktasına getirdiğini iddia eden Borta, trafik sorununa çözüm istedi. Diyarbakır'da taksi kültürünün olmadığını kaydeden taksici Hasan Ergin de trafiğin çok yoğun olduğunu ve taksimetre konusunda yolcularla anlaşamadıklarını dile getirdi. Ergin, "Taksimetreyi açmamızı isteyen de oluyor istemeyen de. Genelde açmamayı tercih ediyoruz fakat bu sefer de ceza yiyoruz. Taksimetreyi açınca da pek bir şey kazanamıyoruz.

Taksiciliğin zorlukları gece başlıyor. Gideceği yeri bilmeyenler oluyor. Sarhoşlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Öğrenci servisleri trafikte büyük sıkıntı, can taşıyorlar farkında değiller. Dolmuş ve halk otobüsleri yolun ortasında yolcu indiriyor” diye konuştu. Çoğu kez kandırıldıklarını ve bu nedenle de korku içerisinde çalıştıklarını anlatan Ergin, "10 yıl önce gasp edildim. Ücret getirme bahanesiyle inen yolcular ücretlerini getirmiyorlar. Bazen de sahte para verdikleri oluyor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT