1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı Sürücüler tutanağı ‘Cep’e indirdi
Diyarbakırlı Sürücüler tutanağı ‘Cep’e indirdi

Diyarbakırlı Sürücüler tutanağı ‘Cep’e indirdi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince geliştirilen ve kaza tutanağının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi.

A+A-

Diyarbakır da bu uygulamayı en fazla indiren İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi metropollerin hemen ardında yer aldı.


Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi.


SBM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkan sağlayan mobil kaza tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor.
 
Hızlıca tutanak doldurma imkânı sağlıyor
Geçen yıl ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor.


Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünün genelgesi doğrultusunda hayata geçirilen uygulama sayesinde ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.
 
İndirme sayısı 425 bini geçti


İlk yılını dolduran mobil kaza tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi.
Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu.
 
Diyarbakır’da yüzlerce kazada ‘Cepte tutanak’ dolduruldu
Söz konusu metropollerin hemen ardından Diyarbakır geliyor.

 

Diyarbakır’da da sürücülerin favorisi olan uygulama yüzlerce kazada kullanıldı. Doldurulan tutanaklarda özellikle en çok görülen kaza arkadan çarpma ve park halinde çarpma olarak tespit edildi. Kaza tutanaklarına konu olan araçların ağırlığında ise otomobil grubu araçlar oluşturdu.
 
5 Dakikada dolduran var


Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi. Mobil kaza tutanağını tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil kaza tutanağı düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26–35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkati çekti.


Tutanaklarda en çok görülen kaza yüzde 18 ile arkadan çarpma ve yüzde 17 ile park halinde çarpma olarak tespit edildi. Kaza tutanaklarına konu olan araçların yüzde 61'ini otomobil, yüzde 23'ünü kamyon grubu araçlar oluşturdu.
 
Uygulama birçok avantaj sağlıyor


Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağının oluşturulmasına imkan veren mobil kaza tutanağı, sigorta poliçesi bilgilerine ulaşma ve tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesine olanak sağlıyor.
 
Kimin kusurlu olduğu cebe bildiriliyor


Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor.
Mobil kaza tutanağı uygulaması ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini kaza yoğunluk haritasıyla izleyebiliyor.
 
Diyarbakırlı sürücüler uygulamadan oldukça memnun
Uygulamayı kullanan Diyarbakırlı sürücüler, bu uygulamanın özellikle tartışma ve haklı haksızı ayırma noktasında önemli bir avantaj sağladığını belirterek, “Uygulamayı kim yaptı ise müthiş bir şey olduğunu belirtmek isteriz. Gerçekten keşke bütün işlemlerimiz bu şekilde halledilseydi.

 

Ne bir aracıya ne de bir polise ihtiyat duymadan, kaza tespit tutanağı doldurmadan o tutanağı gitmesi gereken yere götürmeden olduğunuz yerde hemen doldurup işlem yapabiliyorsunuz daha ne olsun” şeklinde memnuniyetlerini dile getirdiler. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler