1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Diyarbakırlı Samo
Diyarbakırlı Samo

Diyarbakırlı Samo

SAMİ HAZİNSES: Türk Sinemasının emektar oyuncusu..

A+A-

Asıl adı Samuel Agop Uluçyan'dır. 1925 yılında Şimdiki Sur (Hançepek maallesinde) dediğimiz gerçek Diyarbakır'da doğdu.  İlkokuldan sonra çalışmak için İstanbul'a geldi. 1953 yılında Mahir Canova'nın yönettiği, Cüneyt Gökçer, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur'un oynadıkları Kara Davut filmindeki rolle sinema oyunculuğuna başladı.

Sonraki yıllarda çevirdiği 100'den fazla filmde rolleri büyüyen Hazinses, Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başardı. Oyunculuğunun yanı sıra güfte ve beste çalışmaları yaptı. Sanatçının, "Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm" adlı eserini Zeki Müren seslendirmişti.

En bilinen eserlerinden biri de Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses başta olmak üzere bir çok sanatçının seslendirdiği "Derdimi Kimlere Desem" isimli klasikleşmiş şarkıdır. Diyarbakırlılar gecesinin hep baş misafiri olan sanatçı, Diyarbakırspor'un da en ateşli taraftarı olup, İstanbul'daki hiç bir maçını kaçırmazdı.

O Memleketine vefasını hep göstermişti ama bizler onun son hastalıklı yıllarında, ona başını sokacak bir eve alamadık. Mehmet Ali Yılmaz ona bir ev alarak bizleri utandırmıştı. Bu değerlerimize sahip çıkamadık ve memleketin bu hale gelmesine neden olduk. Bu güzel insanlar Diyarbakır'ı terk ederken şehir adeta kaderine teslim oldu. 23 Ağustos 2002'de vefat etti. Cenaze töreni Kadıköy Surp Takavor kilisesinde yapıldıktan sonra naaşı Hasanpaşa Ermeni mezarlığına defnedildi. (Diyarbakırlı Değerli İşadamı İsmail Hakkı İçten'den alıntıdır)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler