1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı Neriman Teyzenin başarısı
Diyarbakır'lı Neriman Teyzenin başarısı

Diyarbakır'lı Neriman Teyzenin başarısı

Diyarbakır'ın Ofis semtinde Aybek Turgut ile ortak bir giyim mağazası açan Özçelikoğlu, kazandığı parayla çocuklarını okutuyor. Mikrokredi ile tanışmadan önce büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Özçelikoğlu..

A+A-

Diyarbakır\'da 6 bin kişi 12 milyon YTL\'lik kredi kullandı. 2010\'a kadar tüm illere yayılması hedeflenen sistemle yoksulluğun yüzde 50 azaltılması planlanıyor. Kredi alanların yüzde 40\'ının el işi ve buna benzer faaliyetleri, geri kalanların da kuaförlük, sebzecilik, imalat, ticaret gibi 70 farklı iş kolunda faaliyeti var.

Mikrokredi projesi, ilk kez 1973\'te dünyanın en fakir ülkelerinden Bangladeş\'te uygulandı. Başarılı olunca kısa sürede birçok ülkeye yayıldı. 111 ülkede uygulanan mikrokrediyi kullananların yüzde 48\'i yoksulluk sınırını aştı. Türkiye\'de ise ilk kez 2003\'te gündeme gelen proje, Dünya Bankası\'nın 500 milyon dolar kredi vermesi ve Başbakanlık\'ın da 130 milyon dolar bütçe ayırmasıyla Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Diyarbakır Valiliği ve Grameen Trust işbirliğiyle Diyarbakır\'da 5 yıl önce başladı. Projenin kısa sürede ilgi görmesiyle kredi alanların sayısında her geçen gün artış yaşandı. Yoksul ama girişimci olan yüzlerce kadın kısa sürede iş sahibi oldu. Diyarbakırlı Neriman Özçelikoğlu ile Aybek Turgut, 2003\'te aldıkları 500 YTL\'lik mikrokredi ile iş kurup bugün ayda bin yeni lira kazanan iki girişimci. Kocasının işsiz kalmasından dolayı projeye dahil olan Özçelikoğlu, daha önce evde sattığı giyim eşyalarını şimdi kendi mağazasında tüketiciye sunuyor. Kısa bir süre önce Diyarbakır\'ın Ofis semtinde Aybek Turgut ile ortak bir giyim mağazası açan Özçelikoğlu, kazandığı parayla çocuklarını okutuyor. Mikrokredi ile tanışmadan önce büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Özçelikoğlu, \'Bir işyerimin olmasını hep hayal ederdim. Bir gün komşularımızdan biri bana mikrokrediyi anlattı. Kredi merkezine gidip konuştum. İlk aldığım 500 YTL ile evde giyim eşyası satmaya başladım. Sonra komşumuz Aybek Turgut\'la beraber işyeri açmaya karar verdik. Şimdi ekmeğimizi kazanabiliyoruz.\' diyor. İki girişimci önümüzdeki yıl işyerlerini büyütmeye hazırlanıyor. Türkiye Grameen Mikrokredi Projesi Genel Müdürü Abdul Metin, \'Kadınların kendilerine, çevrelerine ve çocuklarına karşı bakış açıları, toplum içindeki statüleri değişti. Kendilerine güvenleri arttı. Erkekler de kredi istiyor. Gelecekte erkeklerle de çalışacağız.\' diyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül de girişimcilerin ürünlerini pazarlama konusunda yardımcı olmaya başladıklarını, Real Mağazaları\'nın 10 şubesinde mikrokredi standı oluşturduklarını aktardı.

Mikrokredi; iş yapma fikri olup, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksullara imkan verilmesi projesi. Sadece güvene dayanan, teminatsız ve kefilsiz küçük sermaye şeklindeki mikrokredide, kişinin toplumdaki itibarı ve iş yapma fikri en büyük teminat olarak kabul ediliyor. En fazla kişi başı 1.000 dolar karşılığı kullandırılan krediler, bir yıl süreli olarak veriliyor. Kredi geri ödemesi, haftalık eşit taksitlerle yapılıyor.