1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı minikleri, okula anneleri getirdi
Diyarbakır'lı minikleri, okula anneleri getirdi

Diyarbakır'lı minikleri, okula anneleri getirdi

İlköğretim ve okul öncesine kayıt yaptıran yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrenci bugün okula başladı. Anne ve babasının elini tutarak okula gelen miniklerin heyecanı gözlerinden okundu.

A+A-

 

Okullarına alışmak amacıyla bir hafta erken başlayan minik öğrenciler, 5 Eylüle kadar \'\'uyum programı\'\'na dahil oldu. Öğrenciler, bu program kapsamında öğretmenlerinin gözetiminde çeşitli etkinliklere katılacak.

 

Yurt genelindeki tüm okullarda olduğu gibi Diyarbakır\'daki ilköğretim okullarında da ilk gün heyecanı vardı. Diyarbakır Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu\'ndaki heyecan ise görülmeye değerdi.

 

Çocuklarını okula getiren veliler, onlarla aynı sırada oturarak destek oldu. Kimi veli çocuğuna okulu gezdirirken kimisi öğretmeniyle tanıştırdı. Bazı çocuklar ise abla ve ağabeyleriyle okula geldi. Diyarbakırlı Rayzan Kaya\'yı okulun ilk gününde ağabeyi Ferhat Kaya getirdi.

 

2008-2009 eğitim-öğretim yılı 8 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayacak. İlköğretim okullarındaki 10 milyon 870 bin ve liselerdeki 3 milyon 245 bin olmak üzere toplam 14 milyon 115 bin öğrenci ile 600 bine yakın öğretmen ders başı yapacak.

 

MEB, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile öğretmenlere toplam 165 milyon adet ücretsiz kitap dağıtacak. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ders ve çalışma kitapları, öğretmenlere de kılavuz kitaplar verilecek. Ders kitapları, okulların açıldığı gün sıraların üzerinde hazır bulundurulacak. Her öğrenci için ayrı ayrı hazırlanan poşetlerde tüm ders kitapları yer alacak.

 

Eğitim-öğretim yılının ilk yarısı 23 Ocak 2009 Cuma günü sona erecek ve öğrenciler, 26 Ocak-6 Şubat 2009 arasında tatil yapacak. İkinci yarıyıl 9 Şubat\'ta başlayacak ve 12 Haziran\'da sona erecek.