1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı kuaförlere Brezilya keratin tanıtımı
Diyarbakırlı kuaförlere Brezilya keratin tanıtımı

Diyarbakırlı kuaförlere Brezilya keratin tanıtımı

Saç düzleştirmede kanserojen madde içermeyen ürün Diyarbakır'da tanıtıldı. Amerika'da üretilen formaldehit yani kanserojen içermeyen saç düzleştirici Brezilya keratininin Amerika ve İspanya ile eş zamanlı olarak Diyarbakır'daki kuaförlere lansmanı yapıldı

A+A-

Kuaför Ali Yatkın: ''Formaldehitin dumanına 20 dakika maruz kalan bir kişinin sağlığı 2 bin sigara içmiş kadar etkilenir''
DİYARBAKIR - Saç düzleştirmede kanserojen madde içermeyen ürün Diyarbakır'da tanıtıldı.
     Amerika'da üretilen formaldehit yani kanserojen madde içermeyen saç düzleştirici Brezilya keratini Marcia Teixeira Brazilian Keratin Treatment'in Amerika ve İspanya ile eş zamanlı olarak Diyarbakır'daki kuaförlere lansmanı yapıldı.
     Greenpark Otel'de düzenlenen toplantıya İstanbul'dan katılan meslekte 30 yılını dolduran kuaför Ali Yatkın, bölgede görev yapan kuaförlere kanserojen maddelere ve saç bakımında kanserojen madde içermeyen ürünlere ilişkin bilgi verdi.
     Yatkın, formaldehitsiz ürün arayışını 30 yıldır sürdürdüğünü, son 4 yıldır kadınların vazgeçilmezi olan saç düzleştirme yani ''Brezilya fönü'' konusunda formaldehit içermeyen ürünün bir Amerikan firmasınca üretilerek MAG Kozmetik distribütörlüğünde Türkiye'ye ithal edildiğini belirtti.
     Yatkın, bu ürünün Amerikan FDA (Food And Drug Adminastration-Gıda ve İlaç Kurumu) onayına sahip olduğunu, Sağlık Bakanlığı ithalat izinleri ve Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfsızsıhha Laboratuvarlarından insan sağlığına herhangi bir zarar teşkil etmediğini gösteren izinlerin de alındığını ifade ederek, şöyle dedi:
     ''Eskiden saç düzleştirmek için alçı kullanılırdı. Sonrasında saç düzleştirmek için her türlü ilaç yani kimyasal kullanılır oldu ve bu ürünler saça ve insan sağlığına ciddi zarar vermeye başladı. Keratin hep vardı ama ben formaldehitsiz olanının arayışındaydım. Bir firma bu yıl dünyada ilk kez içinde formaldehit olmayan kullanımı kolay sprey şeklindeki bu ürünü geliştirdi. Bu ürünü 8 aydır deniyorum. Bir aydan bu yana Türkiye'de olan bu ürünün Amerika ve İspanya ile eş zamanlı olarak tanıtımını Diyarbakır'da gerçekleştiriyoruz'' dedi.
    
     -Diyarbakır moda merkezimiz olsun''-
    
     Yatkın, ürünü ilk kez Diyarbakır'da tanıtmak istediğini duyan bazı yakınları ve müşterilerinin tedirgin olduğunu ifade ederek, geldiğinde Diyarbakır'ın İstanbul ve Paris'ten bir farkının olmadığını gördüğünü söyledi.
     Diyarbakır'da sosyallik ve güzellikler olduğunu ifade eden Yatkın, ''Buraya geleceğimi duyanlar, 'Diyarbakır'da ne işin var-' dediler. Gerçekten de dışarıda böyle bir algı var. Burada güzellik ve dostluk dışında bir olay görmedim. Bu korkuyu ben yaşamıyorum ama yaşayanlara bu ili gerçek manada tanıtmak için bu tür sosyal faaliyetler gerçekleştirmek gerektiğini düşünüyorum. Ben bu ilin tanıtımı için Diyarbakır'ı özellikle tercih ettim. Bir kuaförün bin kişiye hitap etme gibi sosyal bir avantajı var. Başka illerden buraya gelmeyenlere çekinenler için Diyarbakır'da büyük etkinlikler düzenlemeyi teklif ediyorum. Yetkililer de bize destek verirlerse Türkiye genelinden 150 kufaörü buraya getirelim ve Diyarbakır'da saç şovları, yarışmaları ve defileleri düzenleyelim. Modayı Diyarbakır'da yansıtalım. Diyarbakır moda merkezimiz olsun. El birliği ile bunu yapalım. Sosyal barışın tesisi için bu desteği seve seve yaparız yeter ki destek verilsin. Türkiye'nin her tarafı cennettir ama Diyarbakır'ın bu imajını ben kendime yakıştıramadım. Burada sosyal bir yaşam ve güzellikler olduğunu etkinlikler düzenleyerek gösterelim ve sosyalleşmeyi bir an önce başlatalım.''
     Kuaför ve eğitmen İsmail Demir kuaförlere Brezilya keratininin Türkiye'deki ilk profesyonel eğitimini verdi.
     Daha sonra ünlü makyöz Zeynep Arslan'ın gelin makyajı uyguladığı modele kuaför Yatkın gelin saçı taradı.
     Diyarbakırlı kuaförler keratinle ilgili detaylı bilgi edindikleri bu tür eğitimlerin Diyarbakır'da yaygınlaştırılmasını istediklerini belirttiler.