1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakırlı kayıp asker nerede'
'Diyarbakırlı kayıp asker nerede'

'Diyarbakırlı kayıp asker nerede'

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İzmir-Buca Merkez Komutanlığı’nda zorunlu askerlik yapan ve 13 gündür haber alınamayan Diyarbakırlı Kürt asker Osman Karadeniz’i Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

Ertuğrul Kürkçü: "Biz MHP ile ittifak kurmadık ama..."
"11 Haziran’da aradığı ailesine HDP’ye yönelik bombalı saldırıya tepki göstermesi nedeniyle kışladaki diğer askerlerin şiddetine maruz kalan Karadeniz, Denizli’ye sürgün edildiğini söylemiş ancak bu konuşmadan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi veren Ertuğrul Kürkçü, şu soruları yöneltti:
-Bakanlığınız zorunlu askerlik hizmetini yapmakta olan Osman Karadeniz’in şüpheli gaybubetinden haberdar mıdır? Haberdar ise bu kayıp vakası üzerine soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği ve ulaşılan sonuçlar nelerdir?

-Karadeniz ailesinin iddia ettiği gibi 05.06.2015 tarihinde Buca Merkez komutanlığı kışlasında erler arasında şiddete varan bir tartışma ve darp olayı yaşanmış mıdır?
-Osman Karadeniz’in bu olay üzerine sürgün edildiği doğru mudur?Karadeniz’in sürgüne gönderilmesinin politik bir nedeni var mıdır?
-Değilse Denizli’ye sürgün veya nakil gerekçesi nedir? Başka bir birliğe gönderilmiş değilse sivil giyimli olarak Buca Merkez Komutanlığı’ndan ayrılmasının nedeni nedir?

-Buca Merkez Komutanlığı’nın güvenlik kamera kayıtları inceleniş midir? Bu kayıtlarda Osman Karadeniz’in çıkış yaptığı görülmüş müdür?

-Denizli’de nakil olunan komutanlık kamera kayıtları incelenmiş midir? Kendisinin birliğine teslim olup olmadığı anlaşılmış mıdır?

-Savcılığın istediği Osman Karadeniz’in birliğinden çıktığını gösterir belgenin aileye verilmemesinin sebebi nedir?” (CNNTURK)

HABERE YORUM KAT