1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı Karı Kocanın Yaşam Savaşı
Diyarbakır'lı Karı Kocanın Yaşam Savaşı

Diyarbakır'lı Karı Kocanın Yaşam Savaşı

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının verdiği cüzi bir parayla geçinmeye çalışıyor ancak kendi tabiriyle bu para ne kirasına yetiyor ne de parkinson hastası eşinin tedavisine.

A+A-

Diyarbakır'da kalbi yüzde 55 oranında delik olan Umut Şenkul ve parkinson hastası eşi, yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veriyor.Ağır işlerde çalışamadığı için oturduğu evin kirasını ödeyemeyen Şenkul ailesini ev sahibi kapı önüne koydu. Çaresiz aile ne yapacağını kara kara düşünüyor. Bir çocuğuyla sokakta kalan aile bir yandan yoksullukla diğer yandan da hastalıkla boğuşuyor.

Şenkul ailesi, en çok vurdumduymazlıktan yakınıyor. İnsanların kalp hastası olduğuna inanmadığını ifade eden bir çocuk babası Umut Şenkul, aylardır kirasını ödeyemediği için ev sahibinin kendisini evden çıkardığını ve ailesinin de dağılmak üzere olduğunu söylüyor.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde ikamet eden Şenkul ailesinin dramı yürekleri yakıyor. Baba Umut Şenkul kalp hastası. Ağır işlerde çalışamıyor. Yapacağı hafif bir iş ise bulamıyor. Çalışmak zorunda kaldığı zaman da nefes nefese kalıyor, hareket edemiyor. Ameliyat olması gerekiyor ama maddi durumlar el vermiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının verdiği cüzi bir parayla geçinmeye çalışıyor ancak kendi tabiriyle bu para ne kirasına yetiyor ne de parkinson hastası eşinin tedavisine.

Uzun süredir çalışamayan Şenkul, kira, elektrik ve su faturasını ödeyemeyince ev sahibi tarafından evden çıkartıldı. Sokakta kalan Şenkul ailesi hayırseverlerden yardım bekliyor.

Kalbinin yüzde 55 oranında delik olduğunu anlatan Umut Şenkul, "Doktorlar acilen ameliyat olmam gerektiğini söylüyor. Bu ameliyatın Ankara'da yapılması gerekiyor. Ancak benim bırakın tedavi giderleri, Ankara'ya gidecek durumum bile yok. Ben kendimden önce eşimi ve çocuğumu düşünüyorum. Eve ekmek götüremiyorum. Sağlık sorunumdan dolayı her işi yapamıyorum. Ancak yine de çaresizlikten iş arıyorum ama hangi kapıyı çaldıysam bütün kapılar yüzüme kapanıyor. Bir yandan hastalığın acısı bir yandan da eve her gittiğimde ailemin içinde bulunduğu durum her geçen gün beni eritip tüketiyor." diye konuşuyor.