1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırlı Karatecilerden Büyük Başarı
Diyarbakırlı Karatecilerden Büyük Başarı

Diyarbakırlı Karatecilerden Büyük Başarı

DİYARBAKIR- Adana’da gerçekleştirilen 5 Ocak İller Arası Karate Şampiyonası’na katılan Diyarbakırlı katreciler, büyük birt başarıya daha imza attı.

A+A-

Diyarbakır’ın 4 kulüpten 35 sporcunun katıldığı şampiyonadan, Diyarbakırlı karateciler, 3 kategoride mücadele verdi. Yapılan karşılaşmalar sonucunda büyük bir başarıya imza atan Diyarbakırlı sporcular,tüm maddi imkansızlıklara rağmen 30 madalya 2 şampiyonluk kupası kazandı.

 

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü faaliyet programında yer alan ve Adana Valiliği Himayesinde, Türkiye Gençlik Vakfının katkılarıyla 5 Ocak Adana´nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96 yıldönümü nedeniyle “5 Ocak İller Arası Karate Şampiyonası” gerçekleştirildi.  5 Ocak İller Arası Karate Şampiyonası’na Adana il Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Karate Federasyon Başkanı Esat Delihasan, Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak, Milli Eğitim İl Müdürü Turan Akpınar, Yurtkur Adana Bölge Müdürü Abdülkerim Arıkan, ve Türkiye Gençlik Vakfına Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Özkaya katıldı.  

 

51 İLDEN 768 SPORCU KATILDI

Adana 5 Ocak İller Arası Karate Şampiyonası´na 51 kulüpten 300´ü bayan toplam 768 sporcu katıldı. Kentteki 3 kulüpten 35 sporcu ile katılımın sağlandığı şampiyonadan

Diyarbekirspor Karate Takımı’ndan 7 Sporcu, Diyarbakır Gençlik ve Spor Kulübü’nden 19 sporcu, Diyarbakır Kaya Spor Kulübü’nden 8 sporcu, Kayapınar Halk eğitim Spor Kulübü’nden 1 sporcu ile 11 Altın 3 Gümüş 16 Bronz Madalya toplamda ise 30 Madalya 2 Şampiyonluk kupası elde edildi.

YAZAR HEDEF DÜNYA VE AVRUPA OLACAK
Türkiye Karate Milli takım Antrenörü ve Diyarbakır Karate il Temsilcisi Ahmet Yazar, Diyarbakır’da karate sporu için keşfedilmeyi bekleyen binlerce çocuğun bulunduğunu söyledi. Diyarbakır’da karate sporunda son zamanlarda birçok sporcunun Türkiye Şampiyonu olduğunu ve geçmişe nazaran artık Diyarbakır’da da Türkiye Karate Milli Takım sporcularının bulunduğunu belirtti. Yazar, “Geçmişe nazaran artık Türkiye Karate Milli Takımında birçok sporcumuz var. Tabii bunlar çalışarak, ter dökerek ve sonrasında elde edilen başarılarla oluşuyor, meydana geliyor. Daha büyük başarılar için daha fazla çalışacağız emek ve ter dökeceğiz” dedi.

BAŞKAN KIZILASLAN: ÇOCUKLARIMIZA MADDİ DESTEK ŞART

Diyarbakır Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Şehmus Kızılaslan ise, Diyarbakır’da 10 Milli sporcuyu Türkiye Karate Milli Takımı’na kazandıran bir kulüp olduklarını ve Adana’da düzenlenen 5 Ocak İller Arası Karate Şampiyonası maddi sıkıntılar içerisinde ilk olarak katıldıklarını söyledi. Diyarbakır’da bu kadar başarılı gençler olmasına rağmen ne yazık ki hiç bir kurum ve kuruluştan maddi bir desteğin verilmemesinin kendilerini üzdüğünü vurgulayan Kızılaslan, buna rağmen şampiyonadan 30 madalya ve 2 şampiyonlukla dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.   Kızılaslan, “Sadece Maddi destekler sporcu ailelerinin vermiş oldukları destekler ile bu gençlerimiz zor başarıya taşıyabiliriz. Devletimiz spora ve sporcuya devamlı yanında olduğunu biliyorum. Bu gençlerimize ise maddi desteklerin verilmesi şarttır. Çünkü Maddi destek olmadan maalesef Diyarbakır ilimize büyük başarılar gelmesi zor. Sporun gelişmesi ve başarının da büyük olması acısında ilimizde Bölge Karate Ligi Şampiyonaları yapılmalı. İstanbul ve Sakarya illerinde her ay kendi aralarında kurdukları karate ligi gibi bizim bu bölgemizi de karate sporunun gelişmesi acısından ve sporcuların maç eksiklerin giderilmesinde büyük çıkış yakalayabiliriz” dedi.

“GENÇLERİMİZ ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Elde edilen başarılardan ailelerin desteğinin de büyük bir pay sahibi olduğuna dikkat çeken Kızılaslan, “Sporcularımıza aile desteklerinden çok kurum ve kuruluşlarımız sahip çıkmasını istiyoruz. Başarı için Diyarbakır’daki salon sporu yapan sporcularımıza maddi destek şarttır. Bu gençlerimize destek verilmesi halinde başaramayacakları ve kıramayacakları bir rekor yoktur. Bizler Diyarbakır‘da profesyonel olarak yaptığımız karate sporunu çocuklarımıza ve gençlerimize başarmaları içinde ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.Bu anlamda maddi sıkıntılar içerisinde gittiğimiz Adana Karate Şampiyonasından bile 34 sporcu ile 30 madalya 2 Şampiyonluk kupasına kazanarak bunu bir daha gösterdik. Hedefimiz ise sadece Türkiye Şampiyonlukları, Ulus ve Uluslar arası şampiyonluklar ile sınırlı kalmayıp Milli Takım Adına Avrupa ve Dünyaya sporcu yollamak olacaktır. Adana ilinde düzenlenen İller arası karate şampiyonasına ev sahipliği yapan Adana İl Temsilci Burak Ölmez’e Türkiye Karate Federasyon Organizasyon yetkilisi Ömer Gürevin’e, Antrenörlerime ve sporcu ile ailelerine teşekkür ederim” dedi.

4 Kulüpten 30 madalya 2 şampiyonluk kupası getiren sporcular şöyle;
Ferdi Kumute Sena Kızılaslan, Ece Erdoğan, Zeynep Akçakmak, Enes Kızıl, Furkan Yıldırım, Berat Perihan, Yusuf Kaya Altin madalya. Zeynep Burcak, Deniz Yazar, Yusuf Üngür, Gümüş Madalya. Ahmet Can Toptancı, Buse Yazar, Merve Polat, Enes İtmiş,Rubar Aslan, Özcan Deniz ve Kibar Yilmaz Bronz Madalya.