1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı işadamlarından Kuzey Irak'a ziyaret
Diyarbakır'lı işadamlarından Kuzey Irak'a ziyaret

Diyarbakır'lı işadamlarından Kuzey Irak'a ziyaret

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri ile bir grup işadamı Irak ile ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Kuzey Irak'ı ziyaret etti.

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri ile bir grup işadamı Irak ile ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Kuzey Irak'ı ziyaret etti. 12 Ekim tarihinde başlayan ve 4 gün süren ziyarette, özellikle son zamanlarda Kuzey Irak ile artan ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi amaçlandı.

Irak'a gerçekleştirilen iş gezisine; Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, MÜSİAD Başkanı Vehbi Çimen, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Abdullatif Aykul, Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Temiz ve meclis üyeleri katıldı.

Diyarbakırlı heyet, Irak'ın Duhok ve Erbil kentlerini ziyaret ederek, buradaki ticaret ve sanayi odaları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Heyet, Duhok ve Erbil'de ayrıca, Duhok Valisi Temer Ramazan Koçer ve Erbil Valisi Nevzat Hadi tarafından da kabul edildi. Görüşmelerde bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi ve ortak pazar oluşturmanın önemine vurgu yapıldı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Irak'ın çok fırsatlar vaat ettiğini belirterek, her iki ülke iş adamlarının karşılıklı işbirliğini geliştirmeleri ve ticaretin önündeki bazı sıkıntıların ortadan kaldırılması için hükümetler nezdinde girişimlerini yoğunlaştırmaları gerektiğini ifade etti. Kaya, Irak'ın Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu belirterek, son dönemlerde ikili ilişkileri geliştirmek için büyük ilerleme kaydettiklerini, fakat daha çok yol almaları gerektiğini söyledi.

Bölgedeki iş dünyası temsilcileri olarak üzerlerine düşeni yaptıklarına inandığını belirten Kaya, bu noktada hükümetlerden de destek beklediklerini sözlerine ekledi.