1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır’lı gençlere önem verilmiyor
Diyarbakır’lı gençlere önem verilmiyor

Diyarbakır’lı gençlere önem verilmiyor

Diyarbakır’da bulunan Spor toto 2. Lig Beyaz gurubu kulüplerinden Amed Sportif Faaliyetler Spor Toto3.lig 3. grubunda bulunan 2 profesyonel kulüp ne yazıktırki yıllardan beridir alt yapılarında bulunan gençlere önem vermiyorlar.

A+A-

Takımlarındaki transfer politikasında dışa bağımlılık sürüyor. Ne yazikkide bunun aksini kimse ispat edemiyor. Kulüpler dışarıya göstermelik altyapı çalışmaların sürdürüyorlar fakat ne yazıkkı hiçbir Diyarbakır’lı futbolcu A takımlarında yok. Her sezon başlamadan seçmeler yapılır alt yapı takımlarına gençler seçilir.

Önceki sezon Amed Sportif Faaliyetler kulübü alt yapı takımları Akademi ligine katıldı. Takımlar iyi genç ve süper gençler vardı. U – 14, U – 15, U – 16 U – 19 takımlarında ne oldu hiçbir şey. Hiçbir futbolcuda A takımına giremedi.  A takımında yaşları geçmişlere yer verildi fakat gençlere yer verilmedi Yetişen yeteneklerde ya amatör takımlara gittiler, yada futbolubıraktılar. Nerde kaldı bunun alt yapı takımları. Hiç olmazsa daha iyi olmazmı. 2016 – 2017 Futbolsezonunda yine Amed Sportif Faaliyetler ile  Diyarbekirspor takımları Bölgesel  Amatör lige girecekler.

Ama sonuç değişmeyecek hep boşa kürek çekilecek. Diyarbakır’da dışa bağımlılık transfer politikası devam ederse, ki edecek öylese Diyarbakır’da hiçbir genç A takımına giremeyecek ve külüplerce değer görmeyecek. Öte yandan amatör külüplerin bir çoğu problemli ve hiçbir olumlu adım atamıyorlar. Bazı amatör futbol külüpleri futbolcu ailelerinden  ücret bile istiyorlar ve alıyorlar. Tabiî ki bu  genç futbolculardan hiçte randıman alınamıyor.

Gelelim Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Bucaspor  vs ire kulüplerin Diyarbakır’daki sömürücü okullarına. Ailelere bütçe yönünden büyük yıkım olan bu okullar bugüne kadar hangi genci yetiştirdide büyük takımlara verdi. Gençleri toplamakla olmuyor, onlara maddi ve manevi destek verilmeliki bir şeyler olsun. Bir çok deneyimsiz antrenörlerle bu işler yürümüyor yürümezde. Halbuki  Diyarbakır’ın iki profesyonel takımı her sezon iki veya üç genci kadrosuna kazandırırsa dıya bağımlılık transfere çok azalır. Artık bunları birilerinin kafasına koyması gerekmektedir. Yazık oluyor Diyarbakır gençlerine.
HABERE YORUM KAT