1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırlı gençlere dalış eğitimi
Diyarbakırlı gençlere dalış eğitimi

Diyarbakırlı gençlere dalış eğitimi

Diyarbakırlı gençleri su altı dünyası ile tanıştırmak, açık deniz malzemelerini sığ sularda doğru kullanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen proje kapsamında 133 gence dalış eğitimi verildi.

A+A-

Bağlar Kaymakamlığınca hazırlanan, İçişleri Bakanlığı Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında desteklenen, İl Afet Arama ve Kurtarma Müdürlüğü ile Su Sporları İhtisas Kulübü'nün de katkı sunduğu "Su Altı Tüplü Dalış" projesi ile gençler su altı sporu ile tanıştı.

Diyarbakır Arama ve Kurtarma Birlik Müdürü Akşit Dayı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 15 ile 25 yaş arasındaki gençlere dalış eğitim verildiğini belirterek, 3 ay süren eğitimin devam edeceğini söyledi. Dayı, bu eğitim ile gençlerin spora yönelerek su altı sporlarını tanımalarının sağlandığını belirtti.

Su Sporları İhtisas Kulübü Başkanı İlhami Çakmak da gençleri su altı dünyası ile tanıştırmak, açık deniz malzemelerini sığ sularda doğru kullanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen projenin çok başarılı geçtiğini ifade ederek, önce havuzda eğitim verilen gençlerin daha sonra Eğil Barajı'nda 18 metre derinliğe dalış yaptığını anlattı.

Çakmak, bazı gençlerin eğitimi devam ettirmek istediğini vurgulayarak, "Artık Diyarbakır'da da dalgıçlar yetişecek. 133 genç eğitim aldı. Eğitimi başarıyla tamamlayan 83 genç dalgıçlık sertifikası almaya hak kazandı" diye konuştu.

Eğitim alan gençlerden Ramazan Oruç, ilk kez böyle bir etkinliğe katıldığını, etkinliğin çok güzel geçtiğini anlatarak, "Su altındaki hayat bambaşka. Keyifle dalış yaptık" dedi.

Eğitimde başarılı olan 83 genç, İl Afet Arama ve Kurtarma Müdürlüğünde düzenlenen törenle dalgıçlık sertifikalarını aldı.

HABERE YORUM KAT