1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı Gençler Madenlerde
Diyarbakır'lı Gençler Madenlerde

Diyarbakır'lı Gençler Madenlerde

Diyarbakırlı gençler Zonguldak madenlerini ziyaret etti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın Gençlik Merkezleri Arası Değişim Programı çerçevesinde Zonguldak'a giden Diyarbakır Gençlik Merkezi üyeleri, Türkiye Taşkömürü

A+A-

Diyarbakırlı gençler Zonguldak madenlerini ziyaret etti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın Gençlik Merkezleri Arası Değişim Programı çerçevesinde Zonguldak'a giden Diyarbakır Gençlik Merkezi üyeleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi Eğitim Ocağı'na girdi.  Ocağa girmeden önce madenci ceketi ve çizmesi giyip başlarına madenci bareti takan Diyarbakırlı gençler, hayatlarında ilk kez bir ocağa girmenin heyecanını yaşadı. 

Diyarbakırlı gençler, daha sonra Zonguldak'ın girişinde yer alan ve turistlerin ilgi odağı olan Gökgöl Mağarası'nı da ziyaret etti.  TTK eğitim ocağı görevlisi, hayatlarında ilk kez bir maden ocağına girdikleri için heyecanlandıkları görülen Diyarbakırlı gençlere, taşkömürü ocaklarının jeolojik yapısı, çalışma koşulları, iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında bilgiler verdi. 

TTK'da yer altı meslek gruplarının hizmet içi eğitimlerinin verildiği 800 metre uzunluğundaki eğitim ocağının turizme de önemli oranda hizmet ettiğini anlatan görevliye çeşitli sorular soran gençler, ocak çıkışında "Zonguldak insanı çok zor koşullarda çalışıyor. İşçi kategorisinin en zoru bu olsa gerek" diyerek maden işçisinin görevinin kutsal olduğunu vurguladı.