1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı gençler için "Surların Festivali Projesi"
Diyarbakırlı gençler için "Surların Festivali Projesi"

Diyarbakırlı gençler için "Surların Festivali Projesi"

DİYARBAKIR- Gençlik ve Spor Bakanlığınca desteklenen Diyarbakır Valiliği tarafından yürütülecek olan "Surların Festivali Projesi"nden 2 bin 100 genç yararlanacak.

A+A-

Diyarbakır Valiliği Proje Koordinasyon Merkezince hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca desteklenen "Surların Festivali Projesi" hayata geçirilecek. Proje kapsamında düzenlenecek etkinliklerle, bölge gençlerinin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Merkez ve proje koordinatörü Hamit Ercengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile bölge gençlerinin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenerek, sosyal uyumlarının güçlendirilmesinin genel hedef olarak belirlendiğini, bu hedefe, Diyarbakır merkez ilçelerinde yaşayan ve eğitimlerine devam eden 13-25 yaş arası fiziksel, ekonomik, coğrafi ya da kültürel sebepler nedeniyle dezavantajlı grupta yer alan gençlerin proje kapsamında düzenlenecek olan çeşitli faaliyetler ile sosyal hayata katılmaları sağlanarak ulaşılacağını söyledi.

Proje kapsamında "Kitap Canlandırıyoruz, Bilim Merkezi Nasıl Bir Yer?, Yazarlar, Benim Dünyamda, Obezite ile Mücadelem, Gençlerle Step, Gülerek Yüzüyorum" adlı faaliyetlerin yürütüleceğini dile getiren Ercengiz, faaliyetleri ile hedef kitlesi olarak belirlenen dezavantajlı gençlerin ikili ve toplumsal ilişkilerde psikososyal yönlerden desteklenerek daha sağlıklı bireyler haline dönüştürülmesinin amaçlandığını ifade etti.

Proje ile sporun gençler arasında sevdirilmesi ve hayat tarzı haline getirilerek spor faaliyetlerine katılımlarının arttırılması, gençler tarafından hazırlanan kültürel ve sanatsal faaliyetler ile gençliğin bu alanda ihtiyaç duyduğu faaliyetlerin geliştirilmesinin sağlanacağını kaydeden Ercengiz, gençlerin bilim ve tekniğe ilgisini arttırarak ülkenin kalkınmasına ve bilimsel gelişimine katkı sağlanması, obezite ile mücadele konusunda Diyarbakır'da farkındalık yaratılması, engelli gençlerin spor ile sosyal hayata adaptasyonlarının hedeflendiğini vurguladı.

"Kitap Canlandırıyoruz" faaliyeti kapsamında, gençlerin kitap okumaları teşvik edilerek Valilik tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla belirlenecek ve 13-15 yaş grubunda yer alan 20 başarılı gence 5'er adet kitap dağıtılacağını, 2 aylık kitap okuma faaliyeti sonrasında grubun ortak kararı ile belirlenecek bir kitabın gençler tarafından tiyatro gösterisi ile canlandırılmasının sağlanacağını belirten Ercengiz, tiyatro gösterisi ile ildeki gençlere ulaşılarak, kitap okumanın yaygınlaştırılmasının amaçlandığını kaydetti.

"Bilim Merkezi Nasıl Bir Yer? faaliyeti kapsamında gençler arasında bilim ve bilimsel araştırmalara karşı merak uyandırılarak ülkemizin teknolojik gelişimine katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bu amaçla daha önce bilim merkezi ve hatta başka bir şehri görme şansı olmamış, bilime karşı meraklı 13-16 yaş grubu arasında yer alan 50 genç, Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezini ziyaret edecek. Bilimin gençler arasında sevdirilmesini sağlamak için seçilecek 5 pilot okulda 2 ay süre ile haftada birer gün belgesel gösterimi yapılacak" diyen Ercengiz, "Yazarlar, Benim Dünyamda" faaliyeti ile dezavantajlı gençlerin içe kapanık dünyalarından sıyrılarak sosyal hayata açılacağını anlattı.

Faaliyetler kapsamında 2 ay süreyle 15-25 yaş grubundaki gençlerin, Sunay Akın, İclal Aydın, İskender Pala gibi yazarlarla buluşmasının sağlanarak, kişilik ve özgüven gelişimlerine katkıda sağlanacağını ifade eden Ercengiz, şöyle konuştu:

"Bu söyleşiler ile bin gence ulaşılması amaçlanıyor. Sağlıklı yaşam için obezite ile mücadele konusunda, gençler arasında farkındalık yaratılması sağlanacak. Bu amaçla iki ay içerisinde konu ile ilgili aktif çalışan 3 uzmanın ilimize davet edilerek 13-25 yaş grubunda yer alan gençlerin düzenlenecek seminerler ile bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Dicle Üniversitesinde müzik eşliğinde step aktiviteleri düzenlenecek. Bedensel ve zihinsel engelli gençlerin sosyal hayata uyum süreçlerinde onlara yardımcı olunması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda bedensel ve zihinsel engelli 13-18 yaş arası 20 gencin bir ay süre ile haftada üç gün yüzme sporu ile sosyal hayata bağlanmaları sağlanacak.

Proje faaliyetlerinden 2 bin 100 gencimiz faydalanacak. Projemizde engelli vatandaşlarımızla yüzerken, gençlerle step yapmanın heyecanını duyacağız. Öğrencilerimizle bilim merkezlerini ziyaret edip farklı kültürleri tanırken, obezitenin sağlığımıza olan zararlarını tartışacağız ve anlatmaya çalışacağız. Öğrencilerimizi ülkemizin seçkin yazarları ile bir araya getireceğiz."

HABERE YORUM KAT