1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı gençler Almanya'da Diyarbakır'ı tanıtıyor
Diyarbakırlı gençler Almanya'da Diyarbakır'ı tanıtıyor

Diyarbakırlı gençler Almanya'da Diyarbakır'ı tanıtıyor

26 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrinde gerçekleştirilmekte olan "Sustainable City Life(Sürdürülebilir Kent Yaşamı)" adlı projede Gençlik ve Değişim Derneği bünyesinde gönüllü olarak yer alan 9 genç yer alıyor.

A+A-

1988 yılından beri Hannover'de faaliyet yürüten ve 'ekoloji' alanında çok değerli çalışmaları olan JANUN'un koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projede çevre bilinci ve eğitimi ile gençlik ve çocuk katılımı konularında atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Projenin bir bölümü ise Almanya'nın Kuzey Denizi bölgesinde bulunan 'Neuwerk'te gerçekleştirilecek. Wadden Denizi'ndeki  doğal yaşamı korumak amacıyla oluşturulan Ulusal Parklar da gençler tarafından incelenecek.

Bu kapsamda, özellikle Gençlik ve Değişim Derneği'nin Diyarbakır'da gerçekleştirmekte olduğu ve Avrupa'nın birçok yerinde model olarak gösterilen 'kadın, genç, çocuk ve engellilerin kent yaşamına katılımı' konularındaki tecrübelerini paylaşmakta, JANUN ise yıllardır gerçekleştirmekte olduğu 'çevre bilincine yönelik eğitim çalışmalarını' Diyarbakır'da da uygulamak istemekte. Eğitim çalışmalarına başlamak amacıyla da JANUN kuruluşu gönüllüleri de Eylül ayında Diyarbakır'a gelecek. Eğitim çalışmaları için de, Yenişehir Belediyesi bünyesinde bulunan 'Ekoloji Evi'nde gerçekleştirilmesi planlanmakta.  

Kurulduğu günden bu yana yüzlerce genci Avrupa'nın ve Dünyanın farklı bölgelerine göndererek hem gençlerin kapasite gelişimlerine katkıda bulunan hem de Diyarbakır'ı tüm dünyada tanıtmaya çalışan Gençlik ve Değişim Derneği, proje kapsamında ayrıca Hannover'de yaşayan Yezidi Kürtlerin de desteği ile 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle gerçekleştirilecek olan uluslararası festivalde 'Diyarbakır Tanıtım Standı' kuracak.

HABERE YORUM KAT