1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı doktorun memleket aşkı
Diyarbakır'lı doktorun memleket aşkı

Diyarbakır'lı doktorun memleket aşkı

Türk doktor Mehmet Murat İnal, ABD'de 'Yüzyılın En Büyük Beyinleri' ödülüne layık görüldü. Oxford, 'Bizimle çalış' teklifi götürdü. O her şeyi elinin tersiyle itip memleketi Diyarbakır'a döndü. ...

A+A-

Fedakarlık mesaisi

 

Türk doktor, \'21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri\' ödülünü kazandı. Oxford\'dan teklif aldı. Ama o kariyerine arkasını döndü ve Diyarbakır\'a hizmet götürdü.

 

Uluslararası kongrelere Türkiye\'den konuşmacı olarak çağrılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, çalışmaları ile ABD\'li uzmanların dikkatini çekti. Dr. İnal, doğum ve kadın hastalıkları konulu çalışmalarıyla Amerikan Biyografi Enstitüsü\'nün \'21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri\' ödülüne layık görüldü.

 

GÜNDE 60 HASTAYA BAKIYOR

 

Ödülün hemen ardından ise İngiltere\'nin Oxford başta olmak üzere dünyanın sayılı üniversitelerinden \'Birlikte çalışalım\' teklifi aldı. Cazip tekliflerden etkilenen Dr. İnal, anne-babasının \'Gel memleketinde hizmet ver\' sözü üzerine zor bir karar verdi. Kariyerine sırtını dönerek, doğup büyüdüğü Diyarbakır\'da çalışmayı seçti. Bölgede doktor sıkıntısının olduğunu ve bu nedenle günde ortalama 60 hastaya baktığını söyleyen Dr. İnal, \'Deneyim ve bilgilerimi bölge insanı için kullanacağım\' dedi.