1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırlı Demhat NBA yolunda
Diyarbakırlı Demhat NBA yolunda

Diyarbakırlı Demhat NBA yolunda

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Basketbol takımının yetenekli oyuncusu Demhat Bademkıran, seçmeler için Amerika'ya gidiyor.

A+A-
Profesyonel basketbol ligi NBA'nin alt ligi NCAA elemelerine katılmaya hak kazanan Demhat, seçilmesi halinde Amerika'da hem üniversite okuyacak hem de basketbol yeteneklerini geliştirecek. Demhat, en büyük hayalinin “Enes Kanter gibi NBA'de oynamak” olduğu belirtiyor.
 
Demhat Bademkıran, ev hanımı bir anne ve imam emeklisi bir babanın dört çocuğundan biri. Henüz küçük yaşlarda basket topuyla haşir neşir olan Demhat'ın arkadaşları futbol oynarken, o basketbol oynuyordu. Demhat, 9 yaşına kadar Diyarbakır'ın kuş uçmaz, kervan geçmez bir köyünde okudu. Baba Ömer Bademkıran imamlıktan emekli olunca Diyarbakır'a taşınırlar. Şehir merkezine yerleşmek Demhat için dönüm noktası oldu. Çünkü basket topunu atacağı bir potası var artık.
 
Basketbol hikayesi böyle başladı
 
Yine bir gün kardeşiyle evlerinin önündeki tek potalı sahada basketbol oynarken, bölgede basketbolcu avcısı olarak bilinen Gökhan Yıldırım tarafından fark edilir. Gökhan hocanın “Gençler bizimle basketbol oynamak ister misiniz?” teklifine Demhat hiç düşünmeden “evet” der. Böylece Demhat'ın basket topuyla geçireceği zaman daha da artar. Çünkü Diyarbakır'ın en iyi kolejlerinden birinde basketbol bursuyla okuma şansı da elde eder. İlköğretimin bir kısmını, lisenin de tamamını basketbol bursuyla özel okulda okur. Mezun olduktan sonra Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Basketbol Takımı'na (SEU Basket) giren Demhat, arkadaşlarıyla katıldıkları ilk turnuvada namaglup şampiyonluk başarısı gösterirler.
 
Şimdi de bu genç yetenek NBA yolunda. Demhat'ın “En büyük hedefim” dediği NBA yolu, 2014 yaz kampında açıldı. Diyarbakır'daki NBA Yaz Kampı'ndaki maçlarda yeteneğini sergileyen Demhat, NCAA (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) yetkililerin gözüne girer. Koç Gökhan Yıldırım'ın Amerika'ya gönderdiği görüntüleri de seyreden NCAA yetkilileri Demhat'ı ikinci kez beğenirler. Böylece Hoop Gourp kamplarına katılmak için Demhat'a davet gelir.
 
“SEU'da ingilizce dil eğitimi aldı”
 
İngilizce'yi SEU'da aldığı dil eğitimiyle öğrenen Demhat'ın yolculuğu başlıyor. Temmuz'da başlayacak NCAA seçmeleri için bir hafta sonra Amerika'ya gidecek olan Demhat, “Kendimi hazır hissediyorum. Zamanı iyi değerlendirip kendimi kanıtlayacağım.” ifadeleriyle özgüvenini dile getiriyor.
 
Demhat, Hoop Gourp elemelerini geçtiği takdirde Amerika'da hem üniversite okuyup hem de NBA'nin alt ligi olan NCAA'da basketbol oynayabilecek. “Şimdiden NBA hayali kuruyorum.” cümlesiyle hedefine odaklanan Demhat, ülkemizi NBA'da temsil eden başarılı pivot Enes Kanter'in oynadığı Oklahoma City oynamak istiyor. Demhat'inidolü ise kazanma hırsıyla bilinen Michael Jordan ve yüksek skor ortalamaları yakalayan StephenKurry.Demhat, başarısında emeği olan SEU Rektörü Ekrem Doğan, Koç Gökhan Yıldırım ve Kulüp Başkanı İsmail Sayılı'ya teşekkür etti.
 
“Başarısıyla Mutlu Olacağız”
 
SEU Rektörü Prof. Dr. Ekrem Doğan da Demhat'ın Amerika'ya gidecek olmasından memnun. Üniversitelerin öncelikli vazifesinin eğitim-öğretimin olduğuna dikkat çeken Rektör Doğan, “Gençlerimizin sosyal, sportif ve kültürel alanlarındaki yeteneklerini de keşfetmeliyiz. Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'nin hedeflerinden birisi de budur.” dedi. Prof. Dr. Doğan, “Yetenekli bir basketbolcunun takımımızdan ayrılması üzücüdür. Ama basketbolun anavatanında eski bir oyuncumuzun başarısına şahitlik etmek bizi mutlu edecek.” ifadelerini kaydederek, Demhat Bademkıran'a başarılar diledi.
 
Basketbolcu avcısı Koç Gökhan Yıldırım, daha önce keşfettiği ŞerazimCücükboğa, Ramazan Şiyar ve Ramazan Özkan gibi DemhatBademkiran'a da güveni sonsuz. Demhat'ın 2,1 metre boyunda olmasına rağmen hem forvet hem de gard mevkiinde oynayabilme yeteneğine sahip olduğunun altını çizen Yıldırım, oyuncusunun başarılı olacağından emin.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT