1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırlı dağcılar Ağrı Dağı'nda zirve yaptı
Diyarbakırlı dağcılar Ağrı Dağı'nda zirve yaptı

Diyarbakırlı dağcılar Ağrı Dağı'nda zirve yaptı

DİYARBAKIR- Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun 30 Ağustos Zafer Haftası nedeniyle organize ettiği faaliyetlere katılan Diyarbakırlı dağcılar, Ağrı Dağı'nın zirvesine çıktı.

A+A-

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun 30 Ağustos Zafer Haftası nedeniyle organize ettiği 'Ağrı Dağı Tırmanışı'na katılan Diyarbakırlı dağcılar, dağın zirvesine başarıyla çıkarak sorunsuz şekilde geri dönmenin sevincini yaşıyor. Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek zirvesi olan Ağrı Dağı'nın zirvesine başarıyla çıkarak tarihi bir başarıya imza attıklarını belirten Dağcılık Federasyonu Diyarbakır İl Temsilcisi Abdurrahman Ekin, tırmanışın 3 gün sürdüğünü söyledi.

Ekin, “Tırmanışa Diyarbakır'dan 8 sporcu ile katıldık. Türkiye genelinde gelenler arasında en yüksek katılım bizden oldu. Faaliyete yurt dışından ve ülkemizden 130'a yakın sporcu katıldı. 27 Ağustos sabahı Diyarbakır'dan hareket eden kafilemiz aynı gün Doğubeyazıt'ta konaklamış, 28 Ağustos günü araçlar ile 2 bin 100 metreye çıkmıştır. Burada tırmanış hazırlıklarına başlayan kafile yaklaşık 7 saatlik bir tırmanışın ardından 3 bin 200 metre kampına varmıştır. Burada bir gece konaklayan dağcılar 29 Ağustos günü yaklaşık 5 saatlik bir tırmanış ile 4 bin 200 metre kampına çıkmış geceyi burada geçirmiştir. 30 Ağustos sabahı 03:00'da zirve tırmanışına başlayan kafile 08:10'da takke buzuluna varmış ve teknik malzemelerini giyen dağcılarımız 5 bin 137 metrelik Ağrı Dağı'na çıkarak sorunsuz bir şekilde zirve yapmayı başarmıştır. Faaliyetlerimize olan desteğinden dolayı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü A.Latif Umut'a teşekkür ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT