1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı çocuk, ABD Büyükelçisi'ne sakız hediye etti
Diyarbakırlı çocuk, ABD Büyükelçisi'ne sakız hediye etti

Diyarbakırlı çocuk, ABD Büyükelçisi'ne sakız hediye etti

Doğu ve Güneydoğu temaslarının son gününü Diyarbakır'da geçiren ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, tarihi ve turistik yerleri gezdi.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu temaslarının son gününü Diyarbakır'da geçiren ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, tarihi ve turistik yerleri gezdi. Ricciardone, Sur ilçesi Gazi Caddesi üzerinde ot satan, broşür dağıtan çocuklarla sohbetti. Ricciardone, çocukların yakasına Türk ve Amerikan Bayraklı rozetler taktı. Diyarbakırlı bir çocuk ise Ricciardone'ye cebinden çıkardığı sakızı verdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile eşi Marie Ricciardone, Van, Hakkari ve Batman temaslarının ardından dün akşam Diyarbakır'a geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret eden Ricciardone, akşam yemeğinde sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıyla bir araya geldi. Ricciardone, Diyarbakır'daki ikinci gününe ise Vali Mustafa Cahit Kıraç'ı ziyaretle başladı. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone daha sonra Gazi Caddesi üzerinde Sülüklü Han'ı gezdi. Yol boyunca esnaflarla 'merhaba'laşan Ricciardone, İslam dünyasının 5'inci Haremi Şerifi olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camii'ni de gezdi. Camii avlusunda bulunan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren büyükelçi, burada gazetecilere kısa bir değerlendirmede bulundu. Ricciardone, Diyarbakır'ın her geçen gün gelişip büyüdüğünü söyledi. Bölgede temaslarda bulunduğunu ve dün akşamda sivil toplumla görüştüğünü anımsatan Ricciardone,"Çatışmalar artık geçmişte kalacak, barış daha çok hissedilecek ve istikrar olacak. Buralar turizm yatırımları için çok müsait yer. Herkeste büyük bir ümit var." diye konuştu.

Büyükelçi Ricciardone, Gazi Caddesi üzerinden Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi'ne geçerken cadde üzerinde ot satan ve broşür dağıtan çocuklarla sohbetti. Ricciardone, çocuklara Türk ve Amerikan bayraklarından oluşan rozet taktı. Ricciardone'nin rozet taktığı Serdest isimli bir çocuk ise cebinden çıkardığı bir çikleti kendisine verdi. Ricciardone, çocuğa teşekkür etti. Bu sırada cadde üzerinde bulunan cübbeli biri Ricciardone'ye selam verdi ve elini öpmeye çalıştı. Ricciardone ise "ve aleyküm selam ve rahmetullahi" diyerek selamını aldıktan sonra tokalaştı.

HABERE YORUM KAT