1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırlı basketbolculara ırkçı saldırı
Diyarbakırlı basketbolculara ırkçı saldırı

Diyarbakırlı basketbolculara ırkçı saldırı

Diyarbakır'ın Bağlar Belediyesi Basketbol Takımı oyuncuları müsabaka için Pazar günü gittikleri Tokat'ta saldırıya uğradıkları ortaya çıktı

A+A-

Diyarbakır Bağlar Belediyesi 3. lig basketbol takımı müsabaka için gittiği Tokat' da, Tokat Turhal Yeni Belediye Takımı oyuncuları ve taraftarlarının sözlü ve fiziki saldırılarına maruz kaldığı belirtildi.

Çıkan olaylarda Bağlar belediyesi basketbol takımı oyuncularının çeşitli yerlerinden yaralandığı bildirildi. Olayla ilgili bilgi veren Bağlar Belediyesi Basketbol Takımı Antrenörü Özgür Büyük, bu olayların planlı bir şekilde geliştiğini belirterek, "Soyunma odasına girdiğimiz esnada duvarlara Atatürk posterlerinin asılmış olduğunu gördük ki bugüne kadar ben hiçbir soyunma odasında bayrak ya da Atatürk posteri görmemiştim. Yine karşılaşmaya çıkacağımız esnada hoparlörden 'Türkiyem' şarkısının çalındığına şahit olduk. Yani anlayacağınız planlı bir saldırıydı" dedi.

Maçın sonlarına doğru ilkin ağza alınmayacak küfürlerin kendilerine savrulduğunu ve küfür eden grubun içinde MHP'lilerinde olduğunu iddia eden Büyük, "Maça başladığımız esnada bir saldırı ile karşılaşacağımızın farkındaydık. Çalınan müzikler de bunun göstergesiydi. Maçın sonlarına doğru bizlere karşı takımın taraftarlarından ağza alınmayacak küfürler savruldu ve 'Türkiye bizimdir, bölemezsiniz' şeklinde tehditler savruldu. Ardından bir grup sahaya inerek oyuncularımıza saldırdı. Bana da su şişeleri fırlattılar" dediBüyük, Diyarbakır da yapılan müsabakalarda polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığını fakat Tokat' ta ki saldırılarda sadece 5-10 polisin görev yaptığına dikkat çekerek, uğradıkları saldırıdan kaynaklı saatlerce maçın gerçekleştiği salondan dışarı çıkamadıklarını söyledi.

Yaşanan olayla ilgili olarak görüntü ve fotoğraflara el konulduğunu belirten Büyük, amaçlarının Diyarbakır halkına basketbolu sevindirmek olduğu ve yetkili kurumların bu konuda en kısa sürede bir önlem almasını istediklerini söyledi.
 

HABERE YORUM KAT