1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır'lı atletlerden tarihi başarı
Diyarbakır'lı atletlerden tarihi başarı

Diyarbakır'lı atletlerden tarihi başarı

DİYARBAKIR - İstanbul’da düzenlenen Spor Toto Türkiye Salon Yürüyüş Şampiyonası'nda Diyarbakır rüzgarı esti.

A+A-

Diyarbakır adına müsabakalarda yer alan atletler, 5 madalya elde ederken, iki sporcunun üst üste kırdığı rekor ise tarihi başarıların gelmesini sağladı. 


Yıldız kızlarda yarışan Meryem Bekmez 3000 metrede 14:13.67’lik derecesi ile yıldızlar, gençler ve büyükler rekoru elde ederken, 2000 metrede de 9:2068’lik performans sergiledi. Meryem’in bu performansı da yıldızlar Türkiye rekoru oldu. Bekmez, böylece bir günde dört rekora birden imza attı. 5000 metrede yarışan bir diğer Diyarbakırlı sporcu Yeter Aslan ise 24:34.68’lik dereceseyile, bu dalın yıldızlar, gençler ve büyükler Türkiye rekorlarına ulaştı. Atletizm Federasyonu Diyarbakır İl Temsilcisi Azamettin Özaydoğdu, İstanbul’da yapılan şampiyonada gurur verici bir tablonun ortaya çıktığını söyledi. Özaydoğdu, şöyle dedi:


“Sporcularımız bizlere tarihi başarılar yaşattılar. Meryem ve Yeter’in elde ettiği rekorlar ise göğsümüzü kabarttı. Gerçekten çok sevinçli ve mutluyuz”.


Antrenör Çetin Aslan ise sporcularının İstanbul’da ulaşılması güç başarılar elde ettiğini belirtti. Aslan, “İstanbul son yılların en güzel ve çekişmeli atletizm müsabakalarına sahne oldu. 5 bin metre genç kadınlarda Ayşe Tekdal, 5 bin metre büyük kadınlarda Yeter Arslan, 2 bin metre U16 Sidar Arslan ve 3 bin metre yıldız kadınlar kategorisinde ise Meryem Bekmez Diyarbakır’a birincilik getiren sporcular oldu. 5 bin metre genç kadınlarda Meral Kurt’un ikinci olduğu müsabakalarda, Ümmi Gülsün Tarcan U16 kızlar 2 bin metrede de üçüncülük elde etti. Ayşe ve Yeter rekorlara imza attılar. Bu nedenle her iki sporcumuzu kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.


(MC-AKK-S)

 

HABERE YORUM KAT