1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı 600 öğrenci İstanbul'da kamp yaptı
Diyarbakırlı 600 öğrenci İstanbul'da kamp yaptı

Diyarbakırlı 600 öğrenci İstanbul'da kamp yaptı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, yaz ayında tatil yapma imkanı olmayan başarılı öğrencileri suçtan uzak tutmak için İstanbul'daki üniversitelerin destekleriyle 'İngilizce Yaz kampı' düzenledi.

A+A-

Yoksul 600 öğrenci İngilizce dil eğitimi alıp, ilk kez denizi görüp boğazın tadını çıkardı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, gençlerin yaz tatillerinde, suç grupları ya da ideolojik yapılarla karşı karşıya gelmemesi ve kültürel- sanatsal olarak kabiliyetlerinin geliştirilmesi için 'İngilizce Yaz kampı' Projesi hazırladı. Kalkınma Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü destekleri ile Diyarbakır'ın 17 ilçesinden 9. Ve 10. Sınıfta okuyan 600 başarılı yoksul öğrenci tespit edildi. 300'er Gruplar halinde öğrencilere 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da Marmara ve Fatih üniversitelerinde 200 saat İngilizce dil eğitimi verildi.

Boğaz turu

İngilizce eğitiminin yanında gençlerin yeni ufuklar açmak ve onların yarınlara daha güvenli bakmalarını sağlamak amacıyla kültürel ve sanatsal gezi kapsamında öğrenciler; Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Minyatürk, Sultan Ahmet Camii ve Panaroma 1453'ü gezip vapurla boğaz turu yaptı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, gazeteci Ali Bulaç ve Figen Barlas gibi önemli isimler ile bir araya gelen Diyarbakırlı öğrenciler yaz kampı çerçevesinde Çanakkale ve Bursa illerini de gezme imkanı buldu. İlk kez İstanbul'u canlı görme imkanı bulan yoksul öğrenciler boğazın tadını çıkarmanın mutluluğunu yaşadı.

500 bin çocuk

İngilizce Yaz Kampı projesinden sorumlu Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit, 600 öğrencinin ücretsiz dil eğitimi alıp tatil yapma olanağı bulduğunu söyledi. Diyarbakır'da 18 yaş altı 480 gencin yaşadığını altını çizen Yiğit, “Gençlerimizin yaz tatillerinde, suç grupları ya da ideolojik yapılarla karşı karşıya gelmemesi, beraber yaşama kültürünü geliştirmek ve bulundukları çevre dışına çıkarak yaz tatillerini daha verimli değerlendirebilmeleri amaçladık. Projede yaralanan 600 öğrenciye Fatih ve Marmara üniversitelerinde 200 saat İngilizce dil eğitimi verildi. Öğrenciler İstanbul'u gezmekle kalmayıp Çanakkale ve Bursa illerimize düzenlenen geziyle de katılıp bu şehirlerimizin tarihi ve kültürel yerlerini tanıma fırsatı buldular” dedi.

HABERE YORUM KAT