1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'lı 35 yıllık Çiğköfteci Recep Alaca
Diyarbakır'lı 35 yıllık Çiğköfteci Recep Alaca

Diyarbakır'lı 35 yıllık Çiğköfteci Recep Alaca

Geleneksel doğu mutfağının vazgeçilmez tatlarından çiğ köfte, ramazan ayı boyunca hemen hemen her akşam iftar sofralarını süslüyor.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki vatandaşların çoğu ramazan ayı boyunca iftar sofrasından çiğ köfteyi eksik etmiyor.

Vatandaşların çoğu evinde çiğ köfteyi hazırlıyor, evinde çiğ köfte yapmayanlar ise iftardan önce cadde ve sokaklarda kurulan binlerce tezgahtan satın alıyor.

Diyarbakır'da 35 yıllık çiğ köfte ustası Recep Alaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiğ köftenin bölgede sofraların baş tacı olduğunu belirterek, bölge halkının çiğ köfte talebinin ramazan ayında arttığını söyledi.

Talep üzerine, başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler dışında Türkiye'nin birçok iline giderek düğün ve davetler için çiğ köfte hazırladığını ifade eden Alaca, ''Ramazan ayında yoğun talep nedeniyle günde 20 kilogram bulgurdan yaklaşık bin 500 kişilik çiğ köfte hazırlıyorum'' dedi.

Ramazan ayında çiğ köfte yapanların sayısının arttığına dikkati çeken Alaca, ''Ramazan çiğ köftecilerine vatandaşlarımız dikkat etmeli. Bu konuda yetkililerin müdahale etmesi gerekiyor. Hijyen olup olmadığı son derece önemli'' diye konuştu.

Çiğ köfte yapan Veysi Cevahirli de ramazan ayında vatandaşların yoğun talepte bulunduğu çiğ köfteyi sağlıklı koşullarda satmak amacıyla çiğ köfte tezgahını iftara yakın saatlerde kurduklarını söyledi.

Cevahirli, bölgedeki vatandaşların adeta ramazan ayında çiğ köfteyle oruç açmayı gelenek haline getirdiğini kaydetti.

Vatandaşlar ise çiğ köfteyi çok sevdikleri için iftar sofrasında mutlaka bulundurduklarını belirtti.