1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın yüzü gülecek
Diyarbakır'ın yüzü gülecek

Diyarbakır'ın yüzü gülecek

Vali Toprak, Diyarbakır'da baş döndürücü ekonomik gelişmeler yaşandığını belirterek, “Artık Diyarbakırın yüzü gülecek” dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak son dönemlerde Diyarbakır'da yaşanan baş döndürücü ekonomik gelişmeler ışığında neredeyse her gün başka bir yatırımcı grubu kabul ettiklerini ifade ederek, “Diyarbakır'ın yüzü artık gülecek” dedi.
 
TEKSTİLCİLER BULUŞTU
 

Diyarbakır Tekstilciler Derneği yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, Dernek Başkanı İhsan Oğurlu başkanlığında İl Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.
Görüşme sonrasında Diyarbakır'da Tekstil sektörünün geldiği nokta ve yaşan gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Vali Yardımcı Cemal Hüsnü Kansız ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun hazır bulundu.
 
BAŞ DÖNDÜREN GELİŞMELER
 
Vali Toprak ise son dönemlerde Diyarbakır'da yaşanan baş döndürücü ekonomik gelişmeler ışığında neredeyse her gün başka bir yatırımcı grubu makamında ağırladığını ifade ederek, tekstil sektörünün ilerleyen yıllarda, Diyarbakır ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olma konusunda hızla ilerlediğini söyledi.
 
DİYARBAKIR PAMUĞU ÖNEMLİ
 
Vali Toprak, Diyarbakırın, tekstil endüstrisinin temel ham maddelerinden olan pamuk üreticiliği konusunda önemli bir üretim merkezi olduğunu ve yapımı devam eden devasa sulama projelerinin tamamlanması ile Diyarbakır'daki pamuk üretiminin katlanacağının altını çizdi. Diyarbakır pamuğunun sahip olduğu lif uzunluğu ve kalitesiyle tekstil sektörüne sunacağı avantajın yanı sıra, Diyarbakırın Ortadoğu pazarına olan yakınlığının da tekstil sektörüne lojistik anlamda da önemli avantajlar sunduğunu ifade eden Vali Toprak, şöyle dedi:
 
“Hükümetimizin uygulamaya koyduğu son teşvik yasası ile de ilimiz her sektörde olduğu gibi tekstil konusunda da önemli ölçüde yatırımcıyı kendisine çekiyor. Bu bağlamda kurulması planlan Diyarbakır Tekstil Organize Sanayi Bölgesi için ön çalışmalar devam ediyor. Diyarbakır'ın ekonomik gelişmede artık yüzü gülecek”