1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın su potansiyeli paneli
Diyarbakır'ın su potansiyeli paneli

Diyarbakır'ın su potansiyeli paneli

DİYARBAKIR- Diyarbakır Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürlüğünce "Diyarbakır'ın Su Potansiyeli" konulu panel düzenlendi.

A+A-

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü seminer salonunda düzenlenen panele, DSİ 10. Bölge Müdürü Okan Bal, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynel Fuat Toprak ve Meteoroloji 15. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Latif Gültekin katıldı.

Bal, panelde, Dicle Barajı'nda yılda 92 milyon metreküp suyun alındığını, arıtma tesisinde arıtılan suyun, Diyarbakır'ın 2018 yılına kadarki içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Arıtma tesisinde 2018 yılından sonra ikinci ünitenin devreye girmesi ile ilave 92 milyon metreküp suyla Diyarbakır'ın 2035 yılına kadarki suyu ihtiyacının karşılanacağını bildiren Bal, sulama alanında 3 büyük projenin yürütüldüğünü bildirdi.

Bal, "Devam eden ve sona doğru yaklaşılan en önemli projemiz Kralkızı-Dicle Projesi'dir. Projeyle toplamda 130 bin hektar arazi sulanabilir hale gelecektir. Bu alanın 55 bin hektarı cazibe ile 75 bin hektarı ise pompaj ile sulanacaktır" dedi.


Muhabir: MEHMET ÇAKAN
Yayınlayan: Nurten Aslan 

HABERE YORUM KAT