1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın simgelerindendi şimdi satılıyor
Diyarbakır'ın simgelerindendi şimdi satılıyor

Diyarbakır'ın simgelerindendi şimdi satılıyor

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Dağkapı Meydanı'nda yer alan Dilan sinemaları, binaya sahip olan Dilan ailesi tarafından satılığa çıkarıldı.

A+A-
Diyarbakır'da kurulduğu 1950'li yıllardan itibaren uzun yıllar kentin eğlence merkezi ve sosyal aktivitelerinin sergilendiği mekanların başında gelen dönemin Ortadoğu ve Balkanların en büyük sineması olarak bilinen Dilan sinemaları binası satılığa çıkarıldı. Ortadoğu'da tek opera tarzı inşaa edilen sinema olarak bilinen Dilan sinemaları binasını satın almak için bazı AVM markalarının görüşmeler yaptıkları öğrenildi.
 
Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Yenişehir ilçesinde Dağkapı Meydanı'nda yer alan Dilan sinemaları, binaya sahip olan Dilan ailesi tarafından satılığa çıkarıldı.
 
Dilan ailesi tarafından 1951 yılında Ermeni asıllı mimar Harutyan Sarafyan'a yaptırılan ve 5 yılda bitirilen 3 katlı ve opera tarzı inşa edilen bina, döneminde Ortadoğu ve Balkanların en büyük sineması olarak biliniyordu.
 
1951-56 yılları arasında yapılan, binbeşyüz kişilik ve 2 bin 200 metrekare alan üzerine kurulu Dilan sinemaları, Amed'in yakın tarihinde birçok olaya ev sahipliği yapmış binaların başında geliyor.
 
270 localı olan ve opera tarzında inşa edilen Dilan sineması, 18 metrekarelik perdesi ile de döneminde 'Türkiye'nin en büyük perdeli sineması' olarak da anılıyordu.
 
1960 ve 70'li yıllarda Amed'in eğlence merkezlerinden biri olan Dilan sinemaları, zamanında birçok legal ve illegal parti, dernek, fraksiyon toplantılarına da ev sahipliği yapmıştı.
 
Kışlık ve yazlık sinemaları ile bir döneme adını yazdıran Dilan sinemaları, 70'li yılların ortalarında yazlık bölümünü kapatarak ilk mekansal değişikliğe gitti. Binadaki değişim sonraki yıllarda da devam etti.
 
90'lı yılların başından itibaren binanın birçok bölümü birahane, kıraathane ve pavyonlara kiralandı. Daha sonra locaları ile anılan Dilan sinemalarının locaları yıkılarak 2000 yılında düğün salonu ve cep sinemalarına çevrildi.
 
Daha sonra bir büyük salon olarak düğün salonu ve 5 ayrı cep sinemasına dönüştürülen Dilan sinemaları, bundan da bir sonuç alamayınca, Dilan ailesi tarafından satılığa çıkarıldı.
 
Bina için tanınmış AVM markalarının görüşmelerde bulunduğu öğrenildi.
 
60 ve 80'li yıllar arasında kentin en önemli eğlence merkezlerinden olan ve sosyal aktivitelerin sergilendiği yer olma özelliği taşıyan Dilan sinemalarının kapanması ile Amed'in yakın dönem tarihinde birçok ilklere imza atan bir yapı da böylece tarihe karışmış olacak.
 

HABERE YORUM KAT