1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın sanayi ciro endeksi açıklandı.
Diyarbakır'ın sanayi ciro endeksi açıklandı.

Diyarbakır'ın sanayi ciro endeksi açıklandı.

Diyarbakır'ın sanayi ciro endeksi, bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı.

A+A-

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, sanayi ciro ve sipariş endeksleri Eylül 2012 sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Sanayi Ciro Endeksi, bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2012 yılı eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 1,0; imalat sanayi endeksi ise yüzde 5,1 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Eylül ayında en yüksek artış Dayanıklı Tüketim Malı İmalatında görüldü. İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek artış ise tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2012 yılı Eylül ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 63,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 38,3 ile diğer imalatlar takip etti.
SANAYİ SİPARİŞ ENDEKSİ EYLÜL AYINDA yüzde 4,9 ARTTI
Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve sanayi üretim anketinin kapsamına giren işyerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan sanayi sipariş endeksi, 2012 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Eylül ayında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında görüldü.
İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek artış ise temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.
Sipariş Endeksinin 2012 yılı Eylül ayında 2011 yılının aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 56,0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 20,3 ile giyim eşyaları imalatı takip etti.