1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'ın renkleri
Diyarbakır'ın renkleri

Diyarbakır'ın renkleri

Diyarbakır'ın usta kalemlerinden, uzun yıllardır Diyarbakırspor'u yakından tanıyan Selim Kaya bu haftaki makalesiyle sitemizin konuk yazarı oldu.

A+A-
Diyarbakır'ın renkleri
 
Selim KAYA
 
Her ne kadar çoğumuz Diyarbakırspor'un asıl renklerinin karpuzdan aldığını düşünsek de tarih sayfaları bunun yeşilini Diclespor'dan Kırmızısını da Yıldızspor'dan aldığını ifade ediyor.
 
1968 yılında kentin bu iki güzide takımının birleşmesiyle doğan Diyarbakırspor ve renkleri, ilerleyen yıllarda kentin sembolü haline geldi. Nitekim Diyarbakırspor'un yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemde Diyarbakırlı İşadamı Bedirhan Akyol bu kentin önemli bir değeri olan kulübün hazin sonunu görmüş ve buna alternatif olarak yeşil kırmızılı renkli Yeni Diyarbakırspor'u kurmuştu. Diyarbakırspor'un amatör lige düştüğü yıl ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor'un sarı kırmızı olan renklerini yeşil kırmızıya dönüştürmesi de kente mal olmuş bu renkleri yaşatma adına bir çabaydı.
 
Diyarbakırspor'un ağırlığı altında ezilmemeli
Şu an Yeni Diyarbakırspor taraftar kitlesiyle, tarih sayfalarına gömülen Diyarbakırspor'un yerini almaya çalışıyor. Ne var ki, hala kimse Diyarbakırspor ve yeşil kırmızılı kutsal renklerin büyüklüğünün farkında değil. Mahkeme kararıyla önündeki “Yeni”yi sildirip Diyarbakırspor ismini alan ve sezona mutlak şampiyonluk parolasıyla başlayan yeşil kırmızılı ekibin ilk deplasman maçından sonra sahasında da berabere kalması taraftarın tepkisine neden oldu. Daha ilk iç saha maçında berabere kalan bir takımın taraftarının teknik heyeti istifaya çağırması dünyada görülen bir şey değil. Ben bunu tasvip etmiyorum. Ama Fethi Çokkeser'i de desteklemiyorum. Adam geçen sene final maçından önce başkana “Senin takımın bir işe yaramıyor” demiş, sanırım başkan da bu yüzden Çokkeser'e “takımını kendin kur” demiş olacak ki, bütün transferleri kendisinin yaptığını hemen her beyanatında dile getirdi. Bu nedenle adama 4- 5 maç şans tanımak lazım. Ancak her kes Diyarbakırspor'un ağırlığını taşıyamaz, bu nedenle bu ağırlığın adlında ezilmemeli. Çokkeser bunu başarırsa ne ala…
 
Takım otobüsüne taş atmak ihanettir
 
Maçtan sonra Diyarbakırspor taraftarının Diyarbakırspor otobüsüne taş attığını öğrendim. Bir defa Diyarbakır'da Diyarbakırspor'un otobüsünün taşlanması bir ihanettir. Bir takım sahasında berabere kalabileceği gibi, yenilebilir de, bu o takımın otobüsünün taşlanacağı hakkını kimseye vermez. Diyarbakırspor'un renkleri kutsaldır, kırmızısı şehit kanıyla boyanmıştır, Diyarbakırspor maçlarına giden pek çok hemşerimiz ya yaşanan olaylarda veya dönüşte trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir. Yeşili ise bu uğurda hayatını kaybetmiş hemşerilerimizin tabutlarının üstünü örten kutsal renktir. Bu nedenledir ki Diyarbakırspor ve yeşil kırmızılı renklerinin büyüklüğünün ve öneminin kimse farkında değildir. Bugün kimsenin desteği olmadan bu değeri ayakta tutan ve yaşatan Kulüp Başkanı Fevzi İlhanlı bile bu renklerden üstün değildir. Konumu ve görevi ne olursa olsun hiçbir şahsiyet Diyarbakırsor renklerinden ve değerinden önemli değildir, takım sırf bir maçta berabere kaldı diye otobüse taş atmak yakışır mı bize.
 
Ya oynarsınız ya da çeker gidersiniz
 
Bir çift sözüm de Diyarbakırspor futbolcularına. Maç boyunca takımı pür dikkat izledim, rakip ha bire sağdan soldan ve göbekten saldırıyor. Savunma oyuncuları rakipten kaplığı topları daha başlarını kaldırmadan, sağa sola bakmadan uzaklaştırmaya çalışıyor, savunma kaptığı topu orta saha elemanlarına kazandırsa takım daha rahat edecek beklide. Orta daha oyuncuları da maç boyunca boş koştu durdu desem yeridir. Maç boyunca bir preslerinin sonuç vermediğini görmedim. Kanat oyuncuları ise ne yapmaya çalıştı ben anlamadım. Maç boyunca ne sağdan ne de soldan bir düzgün bir pas forvete gelmedi. Aynı şey orta saha oyuncuları içim de geçerli. Forvet hattı ise şampiyon adayı bir takımın forvetinden uzak bir görüntü verdi. Bir futbolcu evvela duruşuyla örnek olmalı, artistik saç tasarımları veya sakal uzatmakla futbolcu olunmuyor maalesef. Futbolcu dediğin istediğin koparandır, mücadele edendir ve yakaladığı her fırsatı değerlendirendir. Oynadığınız takım Diyarbakırspordur, ya hakkını verirsiniz veya çeker gidersiniz, bu iş bu kadar basit…

HABERE YORUM KAT