1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır'ın potansiyeli büyük'
'Diyarbakır'ın potansiyeli büyük'

'Diyarbakır'ın potansiyeli büyük'

Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığını ziyaret eden İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'ın tarım potansiyelinin çok büyük olduğunu belirterek bu konuda ziraat odasına büyük iş düştüğünü söyledi.

A+A-
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığını ziyaret etti.
 
Vali Aksoy'u başkanlık binası önünde Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil ve üyeler karşıladı. Koordinasyon Başkanı Cevat Delil Vali Aksoy'a ziyaretinden ötürü teşekkür ederek odanın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ziyarette konuşan Vali Aksoy ise Diyarbakır'ın tarım potansiyelinin çok büyük olduğunu belirterek bu konuda ziraat odasına büyük iş düştüğünü vurguladı.
 
'Bir çok çalışma yürütülüyor'
 
Vali Aksoy, “Ziraat Odamız aracılığıyla üreticilerimizin eğitimleri, üretimin daha kaliteli hale getirilmesi ve üretim miktarının artması hususunda Tarım İl Müdürlüğümüz ile koordineli olarak birçok çalışma yürütülmektedir. Diyarbakır'da sulu tarıma geçildiği takdirde ürün çeşitliliği ve miktarı açısından çok güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Silvan Barajımızın bitirilmesi halinde sulanabilir arazilerimiz artacak çiftçilerimiz için önemli gelir kaynakları doğmuş olacaktır. Temennimiz Diyarbakır'ı hem ürün çeşitliliği hem de ürün miktarı açısından daha iyi bir konuma taşıyabilmektir” dedi.
 
'Diyarbakır'a özgü ürünlerin markalaşması…'
 
Tarım sektörünün hem Türkiye için hem de Diyarbakır için çok önemli bir sektör konumunda olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Tarımsal ürünlerimizin işlenerek ihraç edilmesi de bu yönde büyük önem taşımaktadır. Bu durum çiftçimizin ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Diyarbakır'a özgü ürünlerin markalaşması ve onların Türkiye'ye ve Dünya'ya tanıtılması büyük önem arz ediyor. Özellikle Karacadağ pirinci ile Türkiye üretiminin yarısının gerçekleştiği, Kulp'taki ipekböcekçiliği ve bunun gibi diğer ürünler için de önümüzdeki dönemde çeşitli çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT