1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın Ortadoğu'ya ihracatı arttı
Diyarbakır'ın Ortadoğu'ya ihracatı arttı

Diyarbakır'ın Ortadoğu'ya ihracatı arttı

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır'ın Ortadoğu'da yaşanan savaşa rağmen Suriye ve Irak'a 2014 yılının Ocak ve Ekim aylarında ihracatını artırdığını bildirdi.

A+A-

Diyarbakır'ın, en fazla Irak, Çin ve Almanya'ya ihracat yaptığı kaydedildi.

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2014 yılı Ocak ve Ekim aylarında Diyarbakır'ın Suriye ile Irak'a olan ihracatlarının arttığını verilerle belirledi. Diyarbakır, Ortadoğu'da yaşanan olumsuz savaş durumlarına rağmen en çok Suriye ve Irak'a ihracatını artırdı. Diyarbakır'dan ihracat en çok Çin ve Irak'a yapıldı. En fazla ithalatı Diyarbakır, 18 milyon 387 bin 707 dolar ile Çin'den gerçekleştirdi. Çin'i 14 milyon 302 bin 56 dolar ile Hindistan, 9 milyon 178 bin 885 dolar ile Rusya Federasyonu takip etti.

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Salih Uras, ülkenin Güneydoğu sınırlarında yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen Diyarbakır'ın bu ülkelere yapılan ihracatta artış gösterdiğini söyledi. Uras, "2014 yılı Ocak ve Ekim döneminde ve aynı dönemde geçen yıla göre yüzde 18,8 oranında artarak 263 milyon 572 bin dolara çıktı. Aynı dönem için ithalat yüzde 0,7 oranında azalarak 92 milyon 350 bin dolara geriledi.

Aynı dönemde Diyarbakır'dan Suriye'ye yapılan ihracat yüzde 99,2 oranında artarak 2 milyon 299 bin dolar olurken, Irak'ta olan ihracatımızda yüzde 2,3 oranında artarak 99 milyon 167 dolara çıkmıştır. Diyarbakır ilinden en fazla Irak, Çin ve Almanya'ya ihracat yapılmıştır. En fazla ithalatı ise Çin, Hindistan ve Rusya'dan yaptık" dedi.


(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT