1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın meşhur bazalt taşı civar belediyelere
Diyarbakır'ın meşhur bazalt taşı civar belediyelere

Diyarbakır'ın meşhur bazalt taşı civar belediyelere

Diyarbakır'ın meşhur Bazalt Taşı civar belediyelerin kaldırımlarını süslüyor. Son olarak Şanurfa'ya bağlı Ceylanpınar ilçesinde kaldırımlara Diyarbakır'dan getirildiği bildirilen Meşhur Diyarbakır Bazalt taşları döşendi.

A+A-

Diyarbakır'ın meşhur Bazalt Taşı civar belediyelerin kaldırımlarını süslüyor. Son olarak Şanurfa'ya bağlı Ceylanpınar ilçesinde kaldırımlara Diyarbakır'dan getirildiği bildirilen Meşhur Diyarbakır Bazalt taşları döşendi.

 Dünyada eşsiz bir tarihi güzelliğe sahip bu taşların civar illere taşınması, Diyarbakır'ın tarihi dokusuna zarar verdiği apaçık ortada.

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürlükleri konuya gerekli duyarlılığı göstermedikleri takdirde, bu taşların artık Diyarbakır kültür mozaiğinden çıkacağı aşikardır.

Şanlıurfa'da yayın yapan bir haber sitesinin haberine göre Ceylanpınar kaldırımları Diyarbakır'dan getirildiği bildirilen taşlarla döşendi, İşte o haber. "Caddenin çarşı merkezinde kalan 150 metrelik bölümü kilit taşı, geri kalan bin 100 metrelik kısmı ise beton asfalt, kaldırımları da Diyarbakır'dan getirtilen bazalt taşıyla kaplanıyor. "

Burdan Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne sesleniyoruz: Bu tür yağmalamara izin verilmesin, Çiçek bile dalında gürler derler, asıl mekanı Diyarbakır olması gereken bu taşların İlimizden sökülüp başka illere peşkeş çekilmesine bir an önce önlem alınması gerekmektedir.