1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın kirletici unsurları tartışıldı
Diyarbakır'ın kirletici unsurları tartışıldı

Diyarbakır'ın kirletici unsurları tartışıldı

Diyarbakır Temizlik ve Çevre Sempozyumu'nda Diyarbakır'ın kirletici unsurları tartışıldı, alınabilecek önlemler konuşuldu. Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, temizlik hizmetinin tek elden yürütecek Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği kurulduğunu bildird

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği'nin (DİÇEB) ortaklaşa düzenlediği “Diyarbakır Temizlik ve Çevre Sempozyumu”nun ikinci bölümünü oluşturan Çevre Temizliği oturumunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş konuşma yaptı.

Çağdaş çevre temizlik vergisinin kalktığını yerine evsel atıklarla ilgili bir ücretlendirme geldiğini belirterek bunun ilçeden ilçeye, semtten semte değişeceğini söyledi. 10-15 liranın su faturalarına ilave edileceğini ifade eden Çağdaş, “Biz ne kadar kirletirsek o kadar ilave bir evsel atık ücreti bizi bekliyor” dedi. Çağdaş, sokakta temizlik hizmetinde çalışan arkadaşlarıyla yaptıkları ortak değerlendirmeler sonucunda bir veri ve raporlamaya gittiklerini bildirdi. Kenttin kirletici unsurları bulunduğunu ifade eden Çağdaş, çöp kutuları ve konteynırların geçmişte güvenlik nedeniyle konulamadığını, bu eksikliğin çöp kutuları ve konteynırlarla giderildiğini söyledi. Çağdaş, çöp bırakma saatlerine uyulmaması, bahar aylarındaki ağaç budamaları, seyir halindeki toplu taşımalarındaki çöplerin rast gele atılması, kentte ocakbaşı kültürünün olması nedeniyle gece geç saatlerde ocakbaşı küllerinin rastgele caddeye veya ızgaralara atılmasının başlıca sorunlar olduğunu bildirdi.

Çevre temizliği konusunda sürdürülebilir bir kampanya planladıklarını, kampanyaya 3 ay öncesinde başladıklarını ve yılsonuna kadarda yürüteceklerini bildiren Çağdaş, kampanyanın temel amacının kent halkına farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmeye hizmet olduğunu söyledi. Çağdaş bu bağlamda hazırladıkları broşürlerle ve diğer materyallerle esnafları da ziyaret ettiklerini söyledi.

Kırdan gelen önemli bir nüfus bulunduğunu ve kentleşme konusunda bir sorun yaşandığına işaret eden Çağdaş, bu sorunların üstesinden gelmek için önemli bir çaba ortaya konulduğunu söyledi. Koordinasyon problemi de bulunduğunu ifade eden Çağdaş, bu kapsamda Diyarbakır ve çevre merkez ve çevre ilçeleriyle birlikte Diyarbakır İli Çevre Hizmetleri Birliği oluşturduklarını, çalışmaların bu birlik tarafından koordine edilmesi gerektiğini vurguladı. Çağdaş, “DİÇEB kent temizliği, çevreye bakış açışı ve kurumsal sorumlulukları tek elden yönetecek bir yapıdır. Önümüzdeki yıllarda artık Diyarbakır'da büyükşehir ve ilçe belediyesi ayırımı olmadan kente temizliği, bakımı tek bir yerden kurumsal bir yapı ile yürütülecektir” dedi. Ünlü sanatçı Civan Haco'nun “Dîyarbekir Mala Mine” şarkısına atıfta bulunan Çağdaş, “Eğer gerçekten Diyarbakır evimiz ise hepimizin evimize bağlı olmamız gerekiyor” dedi.

'Temizliği birinci sınıf sorun haline getirmeliyiz'

Çevre Mühendisler Odası Diyarbakır Temsilciliği Oda Sekreteri Süleyman Zeki Aslan, çevre sorunlarının kapitalizmin geliştiği 1972 yılında bu yana arttığını söyledi. Atık yönetimi konusunda dünya çapında birçok eksiklikler bulunduğunu kaydeden Aslan, çılgın projelerin gündeme geldiğini, Çevre Bakanlığı'nın sürekli değişen bir bakanlık haline geldiğini belirterek, “Çevre Bakanlığı sonradan Çevre ve Orman Bakanlığı daha sonra Çevre Orman ve Su Bakanlığı diye bölünmeler gerçekleşti” dedi. Birçok doğa alanının talan edildiğini Taksim Gezi Parkı'ndaki durumun bu olduğunu belirten Aslan, Şırnak'ın İdil ilçesinde petrol boru hatlarının geçmesi nedeniyle 10 kilometrelik bir alanda ağaç kesimi gerçekleştiğini ancak bunun gündem olmadığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü temizlik kampanyasının değerli olduğunu ifade eden Aslan, bunun yanında teşvik edici ve cezalandırıcı tedbirlerin alınmasını gerektiğini söyledi. Kentte pilot yerlerin belirlenip ambalaj atıklarının geri dönüşümü ya da atıkların ayrıştırılması ile ilgili zorunluluklar getirilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan, “Bölgede birçok mayın temizlenmeden insanların kafasında da çevre temizliği hep ikinci sınıf bir sorun haline gelmiş durumdadır. Biz bunu ne kadar birinci sınıfa çıkartabiliriz onun mücadelesini vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Oto: Kentler de depresyona giriyor

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Oto ise; kentler tarihte ilk kez Mezopotamya'da kurulduğunu belirterek, temizlik kampanyasına atfen, “İnsanları böyle etkinliklerin içine ne kadar katabilirsek o kadar kazançlı çıkacağız” dedi. “Kentler insanlar gibidir. Organizmaları gibidir. Onlar da yaşıyorlar, büyüyüp gelişiyorlar” diyen Prof. Dr. Remzi Oto, şöyle devam etti:

“Bazı kentler çok ünlü olmalarına rağmen ölüyorlar bazıları ise Diyarbakır gibi kadim kent olup yaşıyorlar. Bizlerin de yaşamaları konusunda çabalarımız oluyor. Dolayısıyla insanlar nasıl ki kendi hayatlarının herhangi bir döneminde depresyona giriyorlarsa kentler de depresyona giriyor. Kentlerde de insanlar kentin kendi yapısından kaynaklanan kişilik sorunları yaşıyorlar. Dolayısıyla kentleri insan gibi düşündüğümüzde Diyarbakır'ı ben diyorum ki depresyondan çıkış işaretlerini görüyorum. Bu toplantı onlardan bir tanesidir. Diyarbakır depresyonu olan bir kenttir. İnsanlarda depresyon nasıl oluyor, normal dediğimiz kişi çalışmayı seven, kendini seven ve başkasını seven insandır. Ama depresyondaki insan hem kendini sevmiyor kendini değersizleştiriyor, anlamsızlaştırıyor, kimse beni sevmiyor diyor, hem başkasını sevmiyor, hem de başkasının kendisini sevmediğini düşündüğü gibi çalışmayı sevmiyor, konuşması azalıyor. Böyle depresyonlu bir insandan çöp toplamasını veya destek sunmasını bekleyemezsiniz. Kentteki depresyon bireylerin kendisine yansıyor.”

Çöplerin belirlenen kuralların dışında atılması durumunda mutlaka bireylere ödül ve ceza sisteminin uygulanması gerektiğini savunan Oto, eğitimin ilköğretim okulundan başlatılması gerektiğini kaydetti.

Çevreyi bekçi değil sevgi korur

Oturumun moderatörlüğünü yapan Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz, kentin temizliği ve doğanın korunması ile ilgili olarak öğrencileri içine katan şiir ve kompozisyon ve slogan yarışması düzenlediklerini hatırlatarak, “Bir öğrenci “Çevre bekçi ile değil sevgi ile korunur” dediğini aktardı.

 

HABERE YORUM KAT