1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın kalbi ve yüreği Kobani'de
Diyarbakır'ın kalbi ve yüreği Kobani'de

Diyarbakır'ın kalbi ve yüreği Kobani'de

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Suriye'nin Kobani bölgesinde yaşananları protesto etmek için Diyarbakır'da yürüş düzenledi.

A+A-

Yürüyüş sonrası Diyarbakır'dan Şanlıurfa Suruç'a 4 otobüs ve 1 midibüs hareket etti.IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto eden DBP, Diyarbakır'da yürüyüş gerçekleştirdi.

DBP il binası önünde toplanan çok sayıda partili, Koşuyolu Parkı'na kadar yürüdü. Yürüyüşe, HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanı Fırat Anlı, ilçe belediye eş başkanları da eşlik etti. Yürüyüş boyunca resmi polislerin ve zırhlı araçların olmaması dikkat çekti.

Yürüyüşün son bulduğu Koşuyolu Parkı'nda bir konuşma yapan DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Kobani'de yaşanan saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. Her kesimi IŞİD'in saldırılarına karış tepki göstermeye çağıran Zümrüt, "Hep birlikte söz verelim diyelim ki tek değilsiniz. Diyarbakır'ın kalbi ve yüreği sizinle birliktedir. IŞİD'in soykırım girişimi Kobani'de açığa çıkmıştır. Bunun tek nedeni devrimi yok etme çabasıdır. Saldırılar Kobani ve Suriye'de açığa çıkan halkların devrimini yok etmeye yöneliktir. IŞİD faşizminin saldırılarını sadece izlemeyiz.

Bütün var olan gücümüzle aktif direnişi yükseltmeye çağırıyoruz. Diyarbakır halkıyla birlikte yükselteceğiz. Bu vahşete müsaade etmeyeceğiz. Saldırılara gözünü kapatanlar, duymayanlar, göremeyenler halkların vicdanıyla mahkum edilecektir. Direnişiniz göremeyenlere vicdanını mahkum edecektir. Bu saatten itibaren tüm halkımızı ve halkları Kobani'deki direnişe sahip çıkmaya ve sınırda barış zinciri oluşturmaya çağırıyoruz. Zulme karşı sessiz kalınmayacaktır. Kobani sınırında barış zinciri oluşturacağız" dedi.

Zümrüt, açıklamalarına şöyle devam etti: "AK Parti'ye oy verenler ve AK Parti içerisindeki milletvekilleri bu halkın yanında yer alın ve hep birlikte Kobani'yi savunmaya ve korumaya davet ediyorum. Ezilenlerin yanında yer almaya çağırıyoruz."

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ve HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane de Kürtçe konuşma yaptı.Açıklamanın ardından 4 otobüs ve 1 midibüs Suruç'a doğru yola çıktı.


(BE-ÜN-SO-Y)

HABERE YORUM KAT