1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’ın kalbi: Sur
Diyarbakır’ın kalbi: Sur

Diyarbakır’ın kalbi: Sur

Tarihi Sur İlçesi’nde günlerce süren sokağa çıkma yasakları, ilçedeki esnafa pahalıya patladı, yasaklar nedeniyle büyük bir ekonomik kayba uğrayan ilçe esnafı, Sur İlçesi’nin Diyarbakır’ın kalbi olduğunu vurgulayarak, Diyarbakırlılardan Sur’da alışveriş

A+A-

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kentteki iş odaklı birçok Sivil Toplum Örgütü ve iş çevresi de, Sur esnafı için Diyarbakırlı yurttaşlara destek çağrısı yaptı.
 
 DİYARBAKIR Sur ilçesine yaşanan olaylar ve sonrasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları, hemen ilçede yaşayan yurttaşları hem de esnafın günlük hayatını olumsuz yönde etkiledi. Yasakların günlerce sürdüğü tarihi Sur ilçesinde bulunan yüzlerce esnaf, zanaatkar ve işyeri de olumsuz yönde etkilendi.  Sur ilçesinde bulunan esnaflar ciddi ekonomik sıkıntılar yaşarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kentteki iş çevreleri gerek sosyal medya gerekse yaptıkları basın açıklamalarıyla Diyarbakırlıların Sur esnafıyla ekonomik dayanışmak için çağrılar yapıldı.


 “Gün birlik günüdür”


Sur İlçesi’ndeki Melikahmet Caddesi esnaflarından İsmail Kazak, ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle esanfın büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi. Günün bir birlik ve beraberlik günü olduğunun altını çizen Kazak, “Diyarbakır halkı Sur halkıyla dayanışmalıdır. İlçede yaşanan olaylar nedeniyle korkmasınlar. İlçeye gelsinler. Sur içine yine tarihi yerleri gezsinler. Sur’da alışveriş yapsınlar. Bu zor günlerde AVM’lerden alışveriş yapmak yerine Sur’a gelip hem alışveriş yapsınlar hem de Sur halkıyla dayanışsınlar” dedi. “Sur ilçesinde çatışmalar ve insan ölüyor” söylemleri ile insanların korkutulduğunu anlatan Kazak,  “Bırakın bir sıcaklık olsun, insanlar insan olsun. Surların güzelliklerini görmesi lazım insanın, Sur’daki abideler, figürler Sur’un içindeki güzellikler nerede var” diye konuştu.

Ekonomik çöküntü var”


Sur İlçesi’ndeki esnafın alın teri dökerek bin bir emekle açmış olduğu iş yerlerinin kapanmasını istemediğini vurgulayan Kazak, tarihi mekânlarıyla, kiliseleriyle, dengbêj eviyle, camileriyle, surlarıyla Suriçinin Diyarbakır’ın kalbi konumunda olduğunun altını çizdi. İsmail Kazak, ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle esnafın büyük bir ekonomik çöküntü içerisinde olduğunu belirtti.

Kazak,“Ekonomik olarak kötü olabiliriz ama tek isteğimiz insanların ölmemesidir. Bu nedenle PKK’nin aldığı çatışmasızlık kararına, devlet ve geçici hükümet acilen karşılık vermelidir. Devlet, hem siyasi hem de askeri operasyonlarını durdurmalıdır” ifadelerini kullandı.


DİKO’dan duyarlılık çağrısı


Diyarbakır Kuyumcular Ve Sarraflar Odası (DİKO ) ise, konuyla ilgili duyarlılık çağrısı yaptı. DİKO başkanı Mustafa Akkul, böylesi durumlarda bütün toplumun dayanışma ve yardımlaşma içerisinde bulunması gerektiğini belirterek, “Sur esnafımızın çoğu vakıf kiracısı. Başta vakıflar bölge müdürlüğü olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızın duyarlılık göstererek, insanlarımıza yardımcı olmaları gerekmektedir” dedi.


“Dayanışmanın gereğidir”


Akkul, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü kira konusunda, belediyeler ruhsat konusunda, bankalar alacak ve kredi konusunda duyarlık göstermeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu toplumsal dayanışmanın da bir gereğidir. Halkımız da basta Sur ilçemiz olmak üzere mağdur olan esnaflarımızdan alışveriş yapmaları için de çağrı yapıyoruz. Bütün kentimiz bugünlerde kenetlenmelidir” diye konuştu. Kuyumcu esnafı olarak da mağdur olan üye ve esnaflar için de girişimlerinin devam ettiğini belirten Akkul, Süreçte mağdur olan esnaflar için bir dizi çalışma başlatacağını da sözlerine ekledi.


İş çevresi Sur’u ziyaret etmişti


Son olarak Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) öncülüğünde Sur İlçesi’nde bir araya gelen iş çevreleri, farkındalık yaratmak ve duyarlığı arttırmak amacıyla esnafı ziyaret etmişti. Esnafın sorun ve taleplerini diledikten sonra basın açıklaması yapan Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu’nun yanı sıra çok sayıda iş odaklı Sivil Toplum Örgütü temsilcisi, esnafın taleplerini kamuoyu ile paylaşmıştı.

HABERE YORUM KAT