1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın ilk siyahi öğrencileri
Diyarbakır'ın ilk siyahi öğrencileri

Diyarbakır'ın ilk siyahi öğrencileri

Diyarbakır Dicle Üniversitesi, tarihinde ilk kez siyahi öğrencileri eğitime aldı.

A+A-
Afrika ülkesi Burundi'den üniversite okumak için gelen 3'ü kız 8 siyahi öğrenci kentin adeta maskotu oldu. Yöre halkının kendilerini çok sıcak karşıladığını ve ırkçılık görmediklerini ifade eden yabancı uyruklu öğrenciler, yaşamlarında ilk kez elma, portakal, pilav ve soğuk havayla tanıştıklarını söyledi.
 
Güneydoğu'daki çatışmalı süreç nedeniyle geçmişte Batılı öğrencilerin bile tercih yapmakta tereddüt ettikleri Diyarbakır Dicle Üniversitesi, 2010 yılından bu yana yabancı uyruklu öğrencileri almaya başladı. Öğrenci sayısının 30 bini bulduğu üniversite, 37 yıllık tarihinde ilk kez siyahi öğrenci alındı. Orta Afrika'nın Tanzanya ile komşu olan Burundi ülkesinden 3'ü kız 8 öğrenci üniversite okumak için haritada yerini bile bilmedikleri Diyarbakır'a geldi. Sınavlarda aldıkları puanlar doğrultusunda; İlahiyat, Ziraat Fakülteleri ve İngilizce bölümlerine kayıt yaptıran Afrikalı öğrenciler, Irak ve Suriyeli öğrencilerle birlikte hazırlık sınıfında Türkçe öğrenme ve yazma eğitimi görüyor.
 
Lisans eğitimlerini Diyarbakır'da sürdüren öğrenciler kentin adeta maskotu oldular. Derslerden arta kalan zamanlarını şehrin tarihi mekanlarını gezerek ve bölge halkını tanıyarak geçiren Burundili öğrenciler kendilerine gösterilen aşırı ilgi ve alışık olmadıkları soğuk havalardan rahatsız. Yurtlarda kalan siyahi öğrenciler yaşamlarında ilk kez farklı yemek ve meyveleri tattıklarını söyledi.
 
 BEYAZLARIN BİZE SAHİPLENMESİNE ŞAŞIRIYORUZ
 
İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfında okuyan Amısssı Irambona (26), soğuk havalar nedeniyle Diyarbakır'a alışmanın kolay olmadığını belirterek, "Türkiye çok güzel bir ülke, okuma şansı bulduğum için çok mutluyum. İnsanlar bizim turist olduğumuzu söylüyor. Öğrenci olduğumuza inandıramıyoruz. Herkes bizimle sürekli fotoğraf çekiyor. Beyazların bizi sahiplenmesine inanamıyoruz. Hiçbir ırkçılık ve ön yargı ile karşılaşmadık. Aşırı bir sevgi var bize karşı. Ancak aşırı ilgi bazen canımı sıkıyor. Ailem lisans eğitim sonrası Türkiye'de kalmamı ve burada evlenmemi istiyor. Ancak kendi kültürüme uygun bir kız henüz bulamadığım için okul sonrası ülkeme, Burundi'ye gitmeyi planlıyorum" dedi.
 
PİLAV VE ELMA SEVİYOR
 
Dünyanın en fakir 10 ülkesinden biri olan Burundi'den gelen öğrencileri en çok bol yemek ve meyve şaşırmış. Ülkesinde profesyonel futbolcu olan Ziraat Fakültesi öğrencisi Mohamed Basita (21), "Diyarbakır'da çok güzel insanlarla tanıştım. Burada yemek ve meyve bol, pilavı ilk kez yedim. Bizim ülkemizde de portakal ve elma var ama çok pahalı olduğu için yiyemiyorduk. İlk kez sürekli farklı yemek ve meyvelerin tadına bakıyoruz" şeklinde konuştu.
 
ŞEHRİMİZE RENK KATTILAR
 
Hazırlık sınıfında eğitim gören 8'i Burundi, 9'u Irak ve 1'i Suriyeli olmak üzere 18 öğrenciye Türkçe dil eğitimi veren Dicle Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Uğurlu Aslan, yabancı öğrencilerin kısa sürede Türkçe öğrenmeye başladığını belirterek, "Üniversitemiz ilk kez siyahi öğrenci aldı. Burundili öğrenciler şehrimize ve üniversitemize renkleriyle büyük zenginlik kattılar. Boş zamanlarda kentimizin kültürü ile ilgili bilgiler veriyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT