1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'ın ihracatı arttı
Diyarbakır'ın ihracatı arttı

Diyarbakır'ın ihracatı arttı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'dan geçen yıl yapılan ihracat tutarı 230 milyon dolara ulaştı.

A+A-
-DTSO Başkanı Sayar: "Artışın barış sürecinin getirmiş olduğu hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Kalıcı barış ve gerçekleşecek yatırımların katkıları ile orta vadede ihracat rakamlarımızın katlanarak artacağına inanıyoruz"
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar yaptığı açıklamada,  barış süreci ile beraber bölgedeki bir çok ilin ihracat rakamlarını arttırdığını söyledi.
 
Son 30 yıl boyunca yaşanmış olan çatışma ortamından dolayı bölge yatırım alamadığını kaydeden Sayar, çözüm süreci ve 2013 yılında uygulamaya konulan teşvik uygulaması sayesinde Diyarbakır başta olmak üzere bölge geneline yatırımcıların ilgisinin arttığını bildirdi.
 
  2012 yılında 202 milyon dolar olan Diyarbakır'ın toplam ihracat miktarının, 2013 yılında ise 230 milyon dolara ulaştığını ifade eden Sayar,  "Türkiye'nin 2013 yılında toplam ihracatını 2012 yılı ile hemen hemen aynı  gerçekleştirmesine karşın; Diyarbakır'da 2012 yılında 202 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat,  2013 yılında 230 milyon dolara yükseldi" dedi.
 
-"Çatışma ortamından dolayı geri kaldı"
 
Sayar, Diyarbakır'dan geçen yıl 60'a yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini, en fazla ihracatın 122 milyon dolar ile Irak'a, 80 milyon dolar ile Çin'e gerçekleştirdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Bu artışın barış sürecinin getirmiş olduğu hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Artışın barış sürecinin getirmiş olduğu hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Kalıcı barış ve gerçekleşecek yatırımların katkıları ile orta vadede ihracat rakamlarımızın katlanarak artacağına inanıyoruz. Diyarbakır'ın taşıdığı potansiyele baktığımız zaman milyar dolarlık ihracat rakamlarında olması gerekirken maalesef son 30 yıl boyunca yaşanmış olan çatışma ortamından dolayı geri kaldı.  Ancak barış süreci ile beraber bu rakamları yakalayacağımız inancını taşıyoruz."

HABERE YORUM KAT